Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Turystyka

Rozmowa o Twierdzy Kłodzko z Danielem Jakubowskim i Kornelem Drążkiewiczem
Rozmowa o Twierdzy Kłodzko z Danielem Jakubowskim i Kornelem Drążkiewiczem

Tym razem w „Rozmowie na temat” rozmawialiśmy o tym, co słychać w Twierdzy Kłodzko. Kolejnymi gośćmi w naszym studiu, byli dyrektor Twierdzy Kłodzko Daniel Jakubowski i zastępca dyrektora Kornel Drążkiewicz.

11.05.2023 22:21
Oficjalnie otwarto platformę widokową na Trojaku i pętlę "Samotnik"
Oficjalnie otwarto platformę widokową na Trojaku i pętlę "Samotnik"

We wtorek, 2 maja odbyło się oficjalne otwarcie platformy widokowej na górze Trojak w gminie Lądek-Zdrój. Otwarto też nową pętlę sieci Singletrack Glacensis „Samotnik”, który prowadzi do samej platformy. Po symbolicznym przecięciu wstęgi, turystów zaproszono na piknik przy dźwiękach zespołu „Ponad chmurami”.

02.05.2023 21:38    1    1
Drugi Sowiogórski Muflon na otwarcie sezonu turystycznego
Drugi Sowiogórski Muflon na otwarcie sezonu turystycznego

Co roku majówka jest okazją do oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w Górach Sowich i również tym razem wielbiciele pieszych wycieczek mogli wspólnie cieszyć się z wkroczenia w nowy sezon podczas drugiego „Sowiogórskiego Muflona”.

02.05.2023 20:11
Trwa kłodzka majówka
Trwa kłodzka majówka

1 i 2 maja w Kłodzku na mieszkańców i turystów czekają wyjątkowe atrakcje. W Twierdzy Kłodzko w cenie standardowego biletu, można dokładnie sprawdzić jak rozwijała się artyleria od późnego średniowiecza po współczesność. Na placu pod mostem gotyckim, można spędzić „Majówkę z komiksem”, przygotowaną przez Kłodzki Ośrodek Kultury.

01.05.2023 18:41
Kiedy pojedziemy drogą „stu zakrętów” z Radkowa do Karłowa?
Kiedy pojedziemy drogą „stu zakrętów” z Radkowa do Karłowa?

Droga „stu zakrętów” na odcinku Radków-Karłów, prowadząca w Góry Stołowe, została zamknięta po tym, jak na jednym z zakrętów doszło do osuwiska. W pierwszej kolejności wykonano badania geologiczne. Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na remont. Mieszkańcy Pasterki i przedsiębiorcy z Radkowa mówią, że to zbyt długo. Czy będzie możliwy ruch wahadłowy?

24.04.2023 21:02
Klasztor Księgi Henrykowskiej z lotu ptaka
Klasztor Księgi Henrykowskiej z lotu ptaka

Cystersi przybyli do Henrykowa z opactwa w Lubiążu w 1227 roku, pięć lat po udzieleniu Mikołajowi, kanonikowi katedralnemu z Wrocławia zgody na fundację klasztoru, a na rok przed konsekracją pierwszego kościoła przyklasztornego. Opieka, jakiej w pierwszym okresie istnienia klasztoru udzielali im książęta śląscy, umożliwiła henrykowskim cystersom szybki rozwój, zatrzymany zniszczeniem opactwa w czasie najazdu tatarskiego w 1241 roku. To w trakcie jego odbudowy w 1268 roku powstała Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie, znana jako Księga Henrykowska – łacińska kronika zawierająca najstarsze zapisane zdanie w języku polskim. Na początku XIV wieku rozpoczyna się budowa gotyckiego kościoła klasztornego. Czasy względnego spokoju i rozwoju opactwa, w którym mnisi trudnili się warzeniem piwa, uprawą winorośli, tkactwem czy innymi zajęciami, oddzielały od siebie kolejne pożary i najazdy (wojny husyckie, wojna trzydziestoletnia), które boleśnie dotykały cystersów z Henrykowa. Długi klasztoru udaje się spłacić w drugiej połowie wieku XVII, kiedy urząd opata sprawował Henryk Kahlert – wówczas to powstaje również rozbudowany zespół barokowych budynków klasztoru, który podziwiać można do dziś; kościół klasztorny otrzymuje barokowe wyposażenie, w tym ołtarz główny z obrazem słynnego śląskiego malarza, Michała Willmanna, a opat dokonuje ponadto zakupu zniszczonego przez Turków opactwa cysterskiego w węgierskiej miejscowości Zirc. Powstanie przyklasztornego parku oraz ogrodu w stylu włoskim, zaprojektowanych przez znanego niemal w całej Europie projektanta Eduarda Petzolda, ustaliło w 1879 roku wygląd okolic opactwa – jednego z najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej nie tylko na Dolnym Śląsku.

23.04.2023 18:11    1
Za nami XII Forum Promocji Turystycznej
Za nami XII Forum Promocji Turystycznej

W środę 19 kwietnia w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu odbyło się Forum Promocji Turystycznej. Ideą tego cyklicznego wydarzenia jest promowanie dobrych praktyk w marketingu i promocji w branży turystycznej. Zadaniem Forum jest także inspirowanie i pokazywanie dobrych przykładów, również tych zagranicznych, oraz integracja całej branży.

21.04.2023 12:21
Samorządowcy ziemi wałbrzyskiej i kłodzkiej wspierają Broumov
Samorządowcy ziemi wałbrzyskiej i kłodzkiej wspierają Broumov

W piątek, 14 kwietnia w Urzędzie Miasta w czeskim Broumovie, uroczyście podpisano umowę o współpracy między polskimi samorządami, a starającym się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028 Broumovem. Ten zaszczytny tytuł przypadnie dwóm miastom, po jednym z Czech i Francji, a zwycięzców poznamy w czerwcu tego roku.

18.04.2023 14:14
Stado jeleni u podnóża Gór Sowich
Stado jeleni u podnóża Gór Sowich

Czyste piękno natury… Stado jeleni, które spotkaliśmy dzisiaj u podnóża Gór Sowich pomiędzy Bielawą a Pieszycami. Zachęcamy do oglądania i udostępniania.

08.04.2023 15:27    3    3
Camping Sudety w Bielawie
Camping Sudety w Bielawie

Camping Sudety w Bielawie to obiekt przy malowniczo położonym akwenie wodnym u podnóża Gór Sowich.

26.03.2023 18:53
Muzeum Papiernictwa za 2 lata złoży wniosek o wpis na listę UNESCO
Muzeum Papiernictwa za 2 lata złoży wniosek o wpis na listę UNESCO

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbyło się pierwsze posiedzenie komitetu wspierającego inicjatywę wpisu młynów papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiadomo już, że to dusznicki młyn papierniczy będzie liderem przedsięwzięcia. W 2025 roku w Paryżu ma zostać złożony gotowy wniosek.

25.03.2023 10:36    1
Jest już koncepcja toru kolarskiego w Bielawie
Jest już koncepcja toru kolarskiego w Bielawie

2 listopada 2022 r. we Wrocławiu odbyła się uroczysta konferencja prasowa, w trakcie której podpisany został list intencyjny pomiędzy samorządem gminnym i wojewódzkim oraz z Polskim Związkiem Kolarskim i Dolnośląskim Związkiem Kolarskim, w sprawie budowy w Bielawie toru treningowo – wyścigowego dla kolarstwa szosowego.

16.03.2023 19:31
Reklama