Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Edukacja

DARMOWY ŻŁOBEK I PRZEDSZKOLE DLA DZIECI Z UKRAINY
DARMOWY ŻŁOBEK I PRZEDSZKOLE DLA DZIECI Z UKRAINY

Daria Michalska dyrektor Niepublicznego Żłobka i Przedszkola w Dzierżoniowie jako pierwsza wyszła z inicjatywą pomocy i opieki nad dziećmi uchodźców z Ukrainy. Dzięki szybkiej reakcji pierwsze dzieci mogą już korzystać z bezpłatnego pobytu w tej instytucji. Jednocześnie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "ANANAS" w Bielawie prowadzi zbiórkę pieniędzy, której celem jest zapewnienie m. in. jedzenia, ubrań, środków higienicznych, wyposażenia mieszkań, zabawek, podręczników, pomocy edukacyjnych, oraz korepetycji, z języka polskiego.

03.03.2022 13:06    2
STUDNIÓWKA "ŻEROMA" W BIELAWIE (AKTUALIZACJA WIDEO)
STUDNIÓWKA "ŻEROMA" W BIELAWIE (AKTUALIZACJA WIDEO)

5 lutego odbyła studniówka maturzystów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Każda studniówka ma swój urok. To magiczna noc przemiany. Jest to tradycja wpisana w kalendarz każdego licealisty. I mimo, że zmieniają się kreacje i muzyka tego wyjątkowego dla maturzystów wieczoru. Jest to czas odprężenia na który młodzież długo czekała. Studniówka odbyła się na sali balowej, przy ulicy Wodnej. Bal rozpoczął się przemówieniem Ireneusza Rutowicza, dyrektora szkoły który życzył dalszych sukcesów w tym zdania matury. Następnie uczniowski polonez, toasty i zabawa z przerwą na zdjęcia grupowe, do samego rana.

08.02.2022 21:30    4
ROZMOWA Z DARIĄ MICHALSKĄ DYREKTOREM PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ NIEPUBLICZNYCH
ROZMOWA Z DARIĄ MICHALSKĄ DYREKTOREM PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ NIEPUBLICZNYCH

Kolejnym gościem w naszym studio była Daria Michalska - dyrektor niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek edukacyjnych.

28.01.2022 17:00    1
DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU
DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

27 stycznia o godzinie 11:00 z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu dzierżoniowskie muzeum zorganizowało uroczystości pod obeliskiem, przy synagodze w Dzierżoniowie. Po krótkim okolicznościowym przemówieniu, nastąpiło złożenie wiązanek, zapalenie zniczy.

27.01.2022 19:37
9 ROCZNICA ŚMIERCI MJR KRZYSZTOFA WOŹNIAKA
9 ROCZNICA ŚMIERCI MJR KRZYSZTOFA WOŹNIAKA

Major Krzysztof Woźniak, pochodzący z Dzierżoniowa oficer GROM-u, skończyłby w tym roku 45 lat. W 9. rocznicę jego śmierci 23 stycznia, przed pamiątkowym obeliskiem spotkali się: Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, burmistrz Dariusz Kucharski, wiceprzewodniczący RM Roman Kowalczyk, delegacja Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W obecności rodziców i siostry majora złożyli w 9. rocznicę Jego śmierci wieńce przed obeliskiem upamiętniającym poległego. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła ppłk Izabela Polańska z AWL we Wrocławiu, burmistrz Dariusz Kucharski oraz Henryk Smolny dyrektor Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie. Uroczystości towarzyszyli członkowie GRH 58 pułku piechoty (4 psw), przedstawiciele władz samorządowych, Klubu GP, koledzy z macierzystej jednostki majora oraz mieszkańcy miasta.

24.01.2022 07:59
UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W DZIERŻONIOWIE
UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W DZIERŻONIOWIE

W piątek 21 stycznia odbyła się uroczystość związana z otwarciem nowej części Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie. Tak naprawdę to zakończył się trzydziestoletni okres budowy i remontu jednej z największych inwestycji w tym mieście.

21.01.2022 15:01
75 ROCZNICA EGZEKUCJI ŻOŁNIERZY AK W DZIERŻONIOWIE
75 ROCZNICA EGZEKUCJI ŻOŁNIERZY AK W DZIERŻONIOWIE

75 lat temu, 17 stycznia 1947 roku, stracono dwóch żołnierzy Armii Krajowej – Jerzego Kaszyńskiego i Jerzego Pizło. Obydwoje byli żołnierzami podziemia niepodległościowego, zarówno podczas II wojny światowej, kiedy walczyli z okupantem niemieckim, jak i później, gdy krajem zaczęły władać sterowane z Moskwy siły komunistyczne. Ich los jest smutną kartą historii naszego miasta. Warto wspomnieć, że miesiąc później, 19 lutego 1947 roku, stracony został jeszcze jeden żołnierz AK – Mieczysław Jeruzalski. Okoliczności jego śmierci są tym bardziej tragiczne, że został zamordowany na kilka dni przed złagodzeniem wyroków. Uroczystości upamiętniające poległych odbyły się 17 stycznia 2022 r. o godz. 13:00, na cmentarzu parafialnym przy ul. Wrocławskiej.

19.01.2022 03:55
40 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
40 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

40. lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny - 13.12.2021. W wyniku stanu wojennego na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. W ramach operacji „Jodła” w całym okresie stanu wojennego internowano dwanaście osób z Dzierżoniowa. Byli to: Teofil Frankowski, Zbigniew Cieślik, Wojciech Cabaj, Józef Golis, Eugeniusz Babiarz, Leonard Trachimowicz, Antoni Kaczmarek, Leszek Kajdas, Bogumiła Pawlus, Marek Rospond, Hipolit Jackiewicz i Edward Skaskiewicz. Jak co roku spotkaliśmy się na cmentarzu komunalnym, aby wspomnieć nasze koleżanki i kolegów opozycji demokratycznej z lat 80-dziesiątrych, którzy odeszli do Domu Pana. Przed grobami  śp. Wojciecha Jaruzelskiego, Wojciecha Cabaja, Leonarda Wyrwasa, Franciszka Szuka, Franciszki Czai, Waldemara Rychela, Stanisława Mączniewskiego  i Ryszarda Zbierajskiego odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy światełka pamięci. Jestem przekonany, że członkowie Solidarności z Bielawy, Pieszyc i innych miejscowaości powiatu również pamiętali o modlitwie i zapaleniu światełka wolności na grobach naszych zmarłych przyjaciół opozycjinistów śp. śp. Zbigniewa Cieślika, Barbary Pikuły, Andrzeja Kozłowskiego, Eugeniusza Babiarza, Stanisława Mączniewskiego, Ryszarda Zbierajskiego, Edwarda Skaskiewicza, Jerzego Robakowskiego, Marka Pluty, Błażeja Michałowskiego i Henryka Kurzawy.

14.12.2021 01:41    1    1
NAUKOBUS Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK ZAWITAŁ DO SP 4 W BIELAWIE
NAUKOBUS Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK ZAWITAŁ DO SP 4 W BIELAWIE

W ramach wspólnego programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” do Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielawie zawitał „naukobus” z doświadczonymi edukatorami.

01.12.2021 14:05
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DZIERŻONIOWIE (AKTUALIZACJA WIDEO)
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DZIERŻONIOWIE (AKTUALIZACJA WIDEO)

Narodowe Święto Niepodległości – obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918. Święto Niepodległości w Dzierżoniowie miało w tym roku inną ciekawszą oprawę. Po godzinie 10,00 z dzierżoniowskiego rynku wyruszył kolorowy pochód, na którego czele jechał powóz z Marszałkiem Piłsudskim i kawalerią, towarzyszyła miejska orkiestra dęta. Pochód z dzierżoniowskiego rynku przeszedł pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Marszałek wygłosił okolicznościowe przemówienie z listopada 1918 roku, a młodzież przedstawiła okolicznościowy pokaz. Po złożeniu kwiatów, zebrani udali się na płytę Targowiska Miejskiego, gdzie odbyła się część nieoficjalna obchodów. Kawalerzyści dali pokaz musztry paradnej, która zgromadziła dużą ilość widzów. Ważnym elementem był Bieg Niepodległości na dystansie 1100 m, w którym wzięło udział 400 osób.

12.11.2021 20:17    1
MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI W DZIERŻONIOWIE (WIDEO)
MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI W DZIERŻONIOWIE (WIDEO)

Narodowe Święto Niepodległości – obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918. Święto Niepodległości w Dzierżoniowie miało w tym roku inną ciekawszą oprawę. Po godzinie 10,00 z dzierżoniowskiego rynku wyruszył kolorowy, radosny pochód, na którego czele jechał powóz z Marszałkiem Piłsudskim i kawalerią, towarzyszyła miejska orkiestra dęta. Pochód przeszedł ulicą Bohaterów Getta, Piłsudskiego a następnie Daszyńskiego pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

11.11.2021 21:24    1
PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE W KINOTEATRZE ZBYSZEK (AKTUALIZACJA WIDEO)
PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE W KINOTEATRZE ZBYSZEK (AKTUALIZACJA WIDEO)

10 listopada, z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kinoteatrze „Zbyszek” odbyło się IX Dzierżoniowskie Patriotyczne Śpiewanie. Był to koncert z udziałem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia był Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, Obywatelski Ruch Patriotyczny, Stowarzyszenie młodych Patriotów, oraz Dzierżoniowski Ośrodek kultury.

11.11.2021 00:52    4
Reklama