Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polanica-Zdrój: rozpoczęły się prace przy historycznym drzewostanie

Na terenie Park Zdrojowego w Polanicy-Zdroju rozpoczęły się prace przy historycznym drzewostanie w ramach projektu pn. „Rewaloryzacja i rewitalizacja terenów zieleni w Polanicy-Zdroju z uwzględnieniem zielono-niebieskiej infrastruktury na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu" dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu. Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków".
Polanica-Zdrój: rozpoczęły się prace przy historycznym drzewostanie
Autor: UM Polanica-Zdrój

Ponad 100-letni drzewostan Parku Zdrojowego w Polanicy-Zdroju choć w większości dobrze zachowany, z uwagi na obserwowane zmiany klimatyczne, ekstremalne warunki pogodowe, wymaga szczególnej ochrony i opieki. Ze względu na zabytkowy charakter parku, wszelkie prace związane z pielęgnacją i utrzymaniem zieleni, zgodnie z Ustawą o ochronie i opiece nad zabytkami, muszą być poprzedzone wnikliwą analizą stanu sanitarnego (zdrowotnego) drzew i krzewów. Warto podkreślić, że wszelkie prace na terenie parku muszą być realizowane w sposób, który nie spowoduje utraty wartości i walorów obiektu. Wykonawca realizujący prace na terenie zabytkowym musi posiadać odpowiednie przygotowanie zawodowe i uprawnienia do prowadzenia prac na zieleni zabytkowej. Uwarunkowania przestrzenne parku mają wpływ na zastosowane metody pracy – prace realizowane będą metodą alpinistyczną.

Zakres planowanych prac w obrębie drzewostanu na terenie Parku Zdrojowego obejmuje m.in.:
-Usunięcie suchych pędów i konarów,
-Usunięcie żywych pędów w celu poprawy statyki drzewa,
-Wymianę wiązań elastycznych w koronach drzew,
-Poprawę warunków glebowych w otoczeniu drzew w celu poprawy struktury fizycznej,
-Usunięcie drzew zamierających, zagrażających bezpieczeństwu i w złym stanie sanitarnym,
-Nasadzenie młodych okazów drzew w miejscu usuniętych będących w złym stanie sanitarnym.

Rozpoczęcie prac w obrębie drzewostanu poprzedza ocena przyrodnicza, w celu sprawdzenia obecności: chronionych gatunków roślin i zwierząt, gniazd, dziupli itp. Prace realizowane będą pod nadzorem inspektorów z przygotowaniem zawodowym i doświadczeniem. Ze względu na bezpieczeństwo, fragmenty parku wyłączone zostaną z użytkowania. Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama