Praca czy studia? Co wybrać?

  • 10.12.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Praca czy studia? Co wybrać?
Wielu abiturientów staje przed dylematem związanym z dalszą ścieżką życiową. Stojąc na rozdrożu zastanawiają się, co w którym kierunku pójść dalej – Kontynuować naukę na studiach, czy może rozpocząć karierę zawodową? Pełen etat i związana z nim niezależność wygląda kusząco. Z drugiej strony pojawia się chęć podnoszenia kwalifikacji, by w niedalekiej przyszłości otworzyć sobie szansę na zdobycie bardziej atrakcyjnej posady. Co wybrać?

Oferty pracy dostępne od ręki

Do podjęcia decyzji o rozpoczęciu kariery zawodowej zachęcają łatwo dostępne oferty pracy. W dobie Internetu i serwisów typu Pracuj.pl bez problemów można nawiązać kontakt z pracodawcą z odległego zakątka kraju, a czasem nawet spoza jego granic. Atrakcyjna praca kusi, by przeprowadzić się do nowego miasta i tam rozpocząć dorosłe życie.

Wyższe wykształcenie, większe możliwości

Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że zdecydowanie większe możliwości znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia mają osoby z wyższym wykształcenie. Na jego zdobycie trzeba poświęcić nawet pięć lat, jeśli ambicja za cel stawia tytuł magistra. Jeśli nie, można ograniczyć się do licencjatu i wymóg wyższego wykształcenia spełnić już po trzech latach studiów.

A może kompromis?

Niezdecydowanym i osobom lubiącym podejmowanie wyzwań polecamy rozwiązanie kompromisowe – podjęcie studiów i pracy jednocześnie. Kto powiedział, że jeden wybór musi wykluczać drugi? Łatwo nie będzie, ale korzyści przemawiają na korzyść takiego rozwiązania.

Plany związane z równoległym studiowaniem i pracą zawodową można realizować na kilka sposobów. Najpopularniejsze to: szkoła dzienna i praca dorywcza oraz etat i studia zaoczne. To, na który z nich się zdecydujesz, zależy od Twoich własnych możliwości organizacyjnych i potrzeb. Pamiętaj, że łatwiej jest przenieść się ze studiów dziennych na zaoczne, niż odwrotnie. Zacznij więc od próby połączenia ich z pracą dorywczą. Jeśli trafi się okazja na atrakcyjny etat, zmienisz je na zaoczne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: