Wózki paletowe ręczne – podstawowe informacje

 • 25.01.2019, 10:00
 • Grupa Tipmedia
Wózki paletowe ręczne – podstawowe informacje
Wózki paletowe ręczne to urządzenia, które są wykorzystywane w wielu branżach, jak np. branża motoryzacyjna, transportowa, przemysłowa. Pojazdy te służą przede wszystkim do transportu ładunków na niewielkie odległości i co najważniejsze sprawiają, iż codzienna praca polegająca na przemieszczaniu rożnego rodzaju towarów jest zdecydowanie łatwiejsza.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat paleciaków ręcznych? Jeśli tak, to zapraszamy do dalszej części artykułu, gdyż opisujemy w nim kilka ciekawych informacji dotyczących wózków paletowych ręcznych. Zapraszamy!

Wózki widłowe ręczne – charakterystyka

Paleciaki – bo tak brzmi potoczna nazwa na wózki widłowe ręczne są wykorzystywane w wielu miejscach, jak hale, magazyny czy supermarkety. Ich głównym przeznaczeniem jest tzw. transport bliski polegający na przemieszczaniu towarów na nieduże odległości. W porównaniu do paleciaków elektrycznych, pojazdy te napędzane są siłą ludzkich rąk.

Ważne jest, iż paleciaki ręczne mogą podnosić towary maksymalnie na wysokość 20 cm, a największy udźwig jaki znajdziemy na rynku wózków widłowych ręcznych wynosi około 2,5 tony.

Zależy Ci na usprawnieniu pracy w Twoim przedsiębiorstwie? Sprawdź ofertę wózków paletowych ręcznych tutaj!

Wózki paletowe ręczne - działanie i budowa 

Popularność wózków paletowych ręcznych, wynika przede wszystkich z ich niewielkich rozmiarów, łatwej obsługi, atrakcyjnej ceny, a także stosunkowo sporej nośności. Na prostą konstrukcję paleciaków składają się elementy, takie jak:

 1. widły – długość wideł w wózkach ma wpływ na sposób podnoszenia palet, gdyż krótkie widły mogą unosić ładunki w poprzek, a długie zarówno w poprzek, jak i wzdłuż,
 2. dyszla – istotny jest materiał wykonania dyszli oraz jej kąt obracania,
 3. pompa – to jedna z najważniejszych składowych w budowie paleciaków, w sytuacji gdy wózek będzie bardzo często eksploatowany dobrze jest zainwestować w tzw. szybką pompę, element ten pozwala na intensywną pracę przy mniejszym nakładzie pracy osoby obsługującej pojazd,
 4. koła sterujące - części te znajdują się na przodzie wózka widłowego, ważne podczas wyboru kół jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego zostały wykonane, gdyż na rynku znajdziemy koła wykonane z poliuretanu, gumy oraz nylonu (poniżej znajduje się charakterystyka wymienionych materiałów),
 5. rolki prowadzące – podobnie jak koła, pełnią bardzo ważną funkcję w paleciakach, umieszczone są z tyłu wózka widłowego i mogą być pojedyncze lub podwójne, jak w przypadku kół, wykonane mogą być z poliuretanu, gumy oraz nylonu (poniżej znajduje się charakterystyka wymienionych materiałów).

wozki-paletowe-reczne-dzialanie-i-budowa

Charakterystyka materiałów wykorzystywanych do produkcji kół i rolek w wózkach widłowych ręcznych:

 • nylon – nie pozostawia śladów na powierzchni, po której przemieszcza się wózek, co więcej koła / rolki wykonane z tego materiału są łatwe do utrzymania w czystości,
 • guma – zostawia ślady na nawierzchni, bardzo dobrze sprawdza się na przestrzeniach gdzie jest mokro i wilgotno, jednak koła lub rolki z gumy nie powinny być montowane w wózkach, które mają transportować towary o wadze powyżej 1 tony,
 • poliuretan – to materiał, który nadaje się do zastosowania w kołach i rolkach w wózku widłowym, który będzie wykorzystywany do prac podczas różnych warunków atmosferycznych, jak i z różnym obciążeniem.

Niektóre modele paleciaków są wyposażone w dodatkowe części, jak np. waga, która umożliwia dokładny pomiar mas ładunkowych, umieszczanych na widłach pojazdu.

Poszukujesz oryginalnych części do paleciaków? Znajdziesz je tutaj.

Działanie wózka widłowego jest możliwe, dzięki zastosowaniu w nim mechanizmu hydraulicznego. Cały proces podnoszenia ładunków polega na wytwarzaniu ciśnienia oleju hydraulicznego, które oddziałuje na podnoszenie towarów za pomocą dźwigni regulacji stopnia działania, która napędza dyszel sterowania.

Ważne! Osoby pracujące z wykorzystaniem paleciaków ręcznych nie muszą, jak w przypadku innych rodzajów wózków widłowych zdawać egzaminu przed komisją UDT, co stanowi duże ułatwienie dla wielu przedsiębiorstw.

Wózki widłowe ręczne - rodzaje

Pomimo prostej konstrukcji paleciaków, wyróżnia się kilka ich rodzajów. Poniżej zostały wyszczególnione typy wózków widłowych ręcznych.

 • wózki paletowe ręczne standardowe - wyznaczają się widłami, których długość nie przekracza 1150 mm,
 • wózki paletowe ręczne krótkie - długość wideł nie przekracza 800 mm,
 • wózki paletowe ręczne długie - długość wideł powyżej 2000 mm,
 • wózki paletowe ręczne masztowe – odpowiednie do transportu pionowego, mogą podnosić ładunki nawet do 2 m,
 • wózki paletowe ręczne ze stali nierdzewnej – bardzo wytrzymałe, odpowiednie do pracy w trudnych warunkach,
 • wózki paletowe ręczne z wbudowaną wagą – odpowiednie do pracy, gdzie istotne jest przygotowanie i wyważenie towarów,
 • wózki paletowe ręczne unoszące nożycowe – pojazdy te dobrze sprawdzają się w ciągach technologicznych,
 • wózki widłowe paletowe galwanizowane – przystosowane są do prac z substancjami o kwaśnym odczynie.

Należy mieć na uwadze, iż wózki widłowe mogą mieć różne długości wideł, najczęściej spotykane rozmiary to: 800 mm, 900 mm, 1000 mm, 1150 mm, 1800 mm, 2000 mm, 2500 mm.

Jeśli chodzi o wagę wózków paletowych ręcznych zależą one od rodzaju i ilości użytego materiału. Jednakże średnia ich waga waha się od 50 do 80kilogramów.

Jeżeli poszukujesz innego rodzaju wózków widłowych niż paleciaki ręczne, to szeroki wybór wózków widłowych używanych o zróżnicowanych parametrach i funkcjach znajdziesz na przykład tu.

wozki-paletowe-reczne-podsumowanie

Wózki paletowe ręczne – Podsumowanie

Inwestycja w wózek paletowy ręczny może okazać się naprawdę dobrym wyborem! Jest to bardzo prosty sprzęt, który ułatwia pracę z towarami, a także odciąża pracowników. Paleciaki ręczne to pojazdy bezpieczne, o nieskomplikowanej budowie, które nie wymagają od przedsiębiorców inwestycji w specjalne szkolenia czy kursy doszkalające dla osób sterujących i wykorzystujących je do codziennej pracy. Decydując się na zakup paleciaka warto przeanalizować potrzeby firmy i odpowiednio dostosować pojazd do przedsiębiorstwa, w którym ma on być wykorzystywany. Na pewno pojazdy te sprawdzą się w firmach, którym zależy na szybkim i sprawnym wykonaniu zaplanowanych zadań.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: