DOWÓD OSOBISTY Z ODCISKIEM PALCA I PODPISEM POSIADACZA

  • 22.11.2021, 09:05
  • Telewizja Sudecka
DOWÓD OSOBISTY Z ODCISKIEM PALCA I PODPISEM POSIADACZA
Od poniedziałku 7 listopada można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców i podpisem posiadacza. Oznacza to, że w warstwie elektronicznej dowodów produkowanych obecnie znajdzie się druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 r., to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powrócił natomiast podpis posiadacza.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Są one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Dla osób, które faktycznie nie będą mogły udać się do Urzędu Miejskiego w Bielawie w celu złożenia wniosku o dowód, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Taka stacja umożliwiająca pobranie odcisków palców poza urzędem znajduje się w Urzędzie Miejskim w Dzierżoniowie.

Przywrócono również możliwość składania wniosków online przez ePUAP o dowód dla dzieci poniżej 12. roku życia - takie dowody nie będą zawierały ani odcisków, ani podpisu.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe