UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

  • 04.08.2021, 12:19 (aktualizacja 05.08.2021, 19:21)
  • Telewizja Sudecka
UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Europy w XX wieku z byłego ZSRR. Rosjanie chcieli stworzyć z barszczy kaukaskich bardzo wydajne rośliny pastewne do produkcji pasz.

Zmiany genetyczne doprowadziły do powstania tego niebezpiecznego gatunku. W Polsce także zaczęto uprawę barszczu w celu produkcji pasz dla bydła, jednak władze szybko wycofały się z tego pomysłu, gdy ludzie pracujący przy uprawie zaczęli doznawać ciężkich poparzeń.

Barszcz Sosnowskiego to bardzo okazała roślina, którą można spotkać na łąkach, w ogrodach i parkach, a także nad brzegami rzek i jezior. Osiąga wysokość do 3,5 m (największe odnotowane okazy miały powyżej 4 m). Na całej roślinie znajdują się sztywne włoski wydzielnicze. Roślina na szczycie pędów wytwarza rozległe kwiatostany zebrane w baldach, mogą one osiągnąć do 50 cm średnicy. Barszcz posiada drobne, białe kwiatki.
W tym tygodniu Barszcz Sosnowskiego został zlokalizowany i zneutralizowany na terenie Gminy Dzierżoniów.

Zagrożenie dla zdrowia ludzi stanowią furanokumaryny zawarte w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego. Związki te w obecności światła słonecznego, w szczególności promieni UVA i UVB, wiążą się z DNA komórek skóry i powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku, dodatkowo odkryto także działanie rakotwórcze i teratogenne (powodujące wady płodu) niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez ten gatunek.

Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia barszczem:
1. Jeżeli miałeś kontakt z barszczem Sosnowskiego, ale nie pojawiły się jeszcze objawy poparzenia należy niezwłocznie obmyć skórę dużą ilością letniej (nie gorącej!) wody z mydłem,
2. niezależnie od stopnia nasilenia się objawów należy unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne, nawet jeżeli, nie pojawiły się objawy do 48h od momentu kontaktu z rośliną,
3. w przypadku pojawienia się objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza,
4. w trakcie oczekiwania na wizytę lekarską powinno się zażyć leki przeciwhistaminowe, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego,
5. wówczas, gdy pojawią się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
6. jeżeli doszło do kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

W przypadku napotkania na Barszcz Sosnowskiego można zgłosić ten fakt na numer alarmowy 112.

źródlo: pow.dzierzoniow.pl

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe