WAŁ SZWEDZKI - JAK ZMIENI SIĘ STAROMIEJSKIE CENTRUM DZIERŻONIOWA?

 • 31.05.2021, 15:37 (aktualizacja 31.05.2021, 15:39)
 • Telewizja Sudecka
WAŁ SZWEDZKI - JAK ZMIENI SIĘ STAROMIEJSKIE CENTRUM DZIERŻONIOWA?
Wzniesiony w 1633 roku wał szwedzki w Dzierżoniowie znajdujący się w południowej części murów obronnych już niebawem poddany zostanie rewitalizacji. Pierwszym etapem będzie przeprowadzenie prac na odcinku od ul. Krasickiego do ul. Pocztowej.


Będzie tego sporo, a efekt, który zobaczymy po przeprowadzeniu prac pokaże jak mocno i na lepsze zmieni się staromiejskie centrum.

Zakres planowanych prac to:

 • aranżacja terenów zielonych, w tym: m.in; pielęgnacja istniejącej zieleni, nowe nasadzenia nasadzenia, rekultywacja gleby na podstawie dokumentacji wykonanej przez eksperta Polskiej Izby Ekologii;

 • wzmocnienie wału szwedzkiego, w tym remont muru oporowego przy ul Mierniczej,

 • budowa amfiteatru w miejscu, w którym odbywa się Poezja na Murach;

 • remonty schodów na Wale szwedzkim i przy murach obronnych;

 • iluminacji murów i wieży ciśnień;

 • przebudowa ciągów pieszo-rowerowych i ich oświetlenie;

 • utwardzenie terenu w obrębie międzymurza dla potrzeb ekspozycyjnych;

 • montaż małej architektury -ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne i gabloty, pergole i trejaże;

 • monitoring.

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy. Inwestycja finansowana będzie z budżetu Dzierżoniowa oraz z puli 8 mln zł, które trafiły do naszego miasta w ramach pomocy dla gmin podgórskich.

W kolejnych etapach rewitalizacji staromiejskiego centrum prace będą prowadzone m.in. w rynku, w parku im. Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa.

Wzniesiony w 1633 roku wał szwedzki znajduje się w południowej części murów obronnych Dzierżoniowa. Był on jednym z elementów systemu fos i wałów ziemnych, zwanych „szwedzkimi”. Rozpościera się z niego przepiękny widok na mury obronne, stare miasto oraz góry. Pierwszy pierścień murów został ukończono pod koniec XIII w. Drugi był budowany i rozbudowywany przez około 400 lat (XIV-XVII) wraz z rozszerzaniem się miasta.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bfres
bfres 31.05.2021, 20:28
8 mln zl? Koledzy partyjni Ratusza zarobia :D

Pozostałe