BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI

  • 02.12.2020, 07:32 (aktualizacja 02.12.2020, 07:34)
  • Telewizja Sudecka
BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI
Od wielu dni pogoda nas nie rozpieszcza. Za oknem jest szaro i nieprzyjemnie, a w dodatku coraz szybciej robi się ciemno. Takie warunki wpływają na pogorszenie widoczności na drodze, a w szczególności poza terenem zabudowanym.

Dlatego też przyłączamy się do apeli Policji i przypominamy rowerzystom i pieszym o wyposażenie się w dodatkowe elementy odblaskowe.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać szczególnie pieszym – dorosłym, ale również dzieciom. Odblaski polepszą bowiem naszą widoczność nie tylko podczas poruszania się w godzinach wieczornych po drodze (poza terenem zabudowanym), ale także na przykład w trakcie przechodzenia po pasach w niedoświetlonych miejscach.

Wraz z Policją przypominamy:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych – bądźmy widoczni na drodze!

 

 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe