„ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ!

  • 25.10.2020, 16:28
  • Telewizja Sudecka
„ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ!
W ramach jesiennych akcji z cyklu „Śmieci skrzydeł nie mają” ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski razem z wolontariuszami odwiedził Beskid Śląski i Góry Sowie. Na szlaki ruszyły też orły i psy.

– Góry jesienią są piękne, ale… bez śmieci byłyby o wiele piękniejsze! – przekonuje Dominik Dobrowolski razem z wolontariuszkami: Agnieszką Kaniewską, Edytą Mujstrą, Ewą Ekert i Julią Rokicką. Psy przytakują szczekaniem, a orły czujnie obserwują tereny przy schroniskach, gdzie zamieszkały, by strzec porządku.

23 października odbyła się kolejna edycja akcji, w ramach której w schroniskach górskich oraz popularnych turystycznych miejscach montowane są edukacyjne tabliczki z orłem przednim namawiającym turystów, aby nie zostawiali śmieci w schroniskach czy na szlakach, ale zabierali je ze sobą i w dolinach segregowali. Tym razem orzeł przedni, będący symbolem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", zamieszkał w "Zygmuntówce" – ulubionym przez turystów schronisku w Górach Sowich. Oczywiście został też posprzątany szlak z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę.

Z kolei w dniach 16-18 października orły przednie zamieszkały w ulubionych przez turystów schroniskach nieopodal Wisły w Beskidzie Śląskim: w schronisku narciarskim pod Soszowem, w schronisku PTTK Szosów oraz w schronisku Stożek.

Na uwagę zasługuje niezależna edukacyjna akcja schroniska Soszów, w ramach której turyści, sprzątający beskidzkie lasy, za worek pozbieranych śmieci dostają pyszne ciasto, kawę lub herbatę. To doskonały przykład dla innych schronisk, jak można motywować i zachęcać turystów do troski o czystość polskich gór. Więcej o schronisku Soszów na stronie: http://soszow.1000lecie.pl/ .

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” są organizowane wspólnie z Koalicją Recykling Górom, w skład której wchodzą liczne organizacje, firmy, osoby prywatne, górskie schroniska... Bardzo dziękujemy Fundacji PlasticsEurope Polska za pomoc w tegorocznej jesiennej edycji akcji. Dziękujemy również beskidzkim schroniskom za gościnę oraz przyłączenie się do naszej akcji!

– Śmiecenie to naganne zjawisko, niezależnie czy mamy do czynienia z papierkiem czy patyczkiem od lizaka w przydrożnym rowie, czy z dużymi odpadami porzucanymi w lesie. To nie tylko szkoda czyniona środowisku, ale także marnowanie materiału, który można powtórnie wykorzystać. Plastikowe odpady to cenny surowiec, który można odzyskać w procesie recyklingu i wielokrotnie ponownie wykorzystać. Jednocześnie nie wszyscy o tym na co dzień pamiętają, dlatego tak bardzo potrzebne są takie akcje jak „Śmieci skrzydeł nie mają", w której chodzi nie tylko o posprzątanie śmieci ze szlaków górskich, ale także o edukację i wzbudzenie refleksji w turystach. Wierząc, że zmiana negatywnych zachowań jest możliwa, Fundacja PlasticsEurope Polska od samego początku wspiera tę akcję. Odpady z tworzyw, nawet te najmniejsze, powinny mieć szansę na drugie życie, a góry na czyste szlaki - dodaje Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska .

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w wielu rejonach polskich gór, m.in. w Sudetach, Beskidzie Śląskim, Tatrach i Bieszczadach. Gdzie jeszcze? Więcej inf. o tej akcji organizowanej przez Koalicję Recykling Górom i wszystkie lokalizacje orłów przednich na stronach:
http://www.cycling-recycling.eu/akcje/koalicja-recykling-gorom
https://www.facebook.com/recyklinggorom/

Zapraszamy do kolejnych wspólnych wycieczek, sprzątania szlaków górskich i przede wszystkim do nieśmiecenia. Zainteresowanych prosimy o kontakt: [email protected] , tel. 697092978.

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe