MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ KRZYŻOWA – MUSIC. MUSIC FOR EUROPE

 • 11.08.2020, 08:36
 • Telewizja Sudecka
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ KRZYŻOWA – MUSIC. MUSIC FOR EUROPE
Bardzo cieszymy się, że – mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music odbędzie się już po raz szósty. Zapraszamy na koncerty do Krzyżowej, Świdnicy, Szczawna-Zdroju i Grodziszcza. W tym roku 38 muzyków z całego świata zaprezentuje owoce swoich intensywnych prób nad 40 utworami kameralnymi na 12 koncertach. Następnie wybrana grupa muzyków zagości w Warszawie i na festiwalu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Czołowi międzynarodowi kameraliści w Krzyżowej
Oprócz skrzypaczki Viviane Hagner, mistrzowie jej zawodu, tzw. „Seniorzy”, ponownie zagrają muzykę na równi z międzynarodowymi młodymi talentami, „Juniorami”. Oprócz Viviane Hagner wśród tegorocznych Seniorów będą m.in.: skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne (koncertmistrz Polskiej Orkiestry Radiowej), jako Mentor Agata Szymczewska (Szymanowski Quartet) i skrzypaczka Erika Geldsetzer (Fauré Quartet), a także wiolonczelista Gustav Rivinius (laureat Nagrody Czajkowskiego), Mikayel Hakhnazaryan (Kuss Quartet) i Eckart Runge (Artemis Quartet), altowiolista Volker Jacobsen (Artemis Quartet), szwajcarski klarnecista Reto Bieri, włoski pianista Andrea Lucchesini i ormiańska pianistka Lilit Grigoryan.

Sympozja naukowe
Krzyżowa to europejskie miejsce z niemiecką i polską historią oraz międzynarodowe centrum spotkań młodzieży. Symbolizuje porozumienie i pojednanie. Zainspirowani tymi wartościami uczestnicy Krzyżowa-Music wezmą udział w dwóch sympozjach naukowych dotyczących solidarności w czasach pandemii z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” oraz wpływu kryzysu na sztukę i kulturę.


Zasady ogólnego bezpieczeństwa
Zdrowie i bezpieczeństwo uczestników i widzów festiwalu jest najważniejsze. Stąd regularne badania testowe pod kontem koronawirusa uczestników, a także długoterminowych zarejestrowanych gości, przed i po przyjeździe.

Wśród widzów koncertów będą mogły znaleźć się jednak  także osoby, którzy nie będą objęte testami w ramach festiwalu. W tym celu konieczna jest rejestracja imienna z późniejszym potwierdzeniem. Takie osoby obowiązywać będą wytyczne władz sanitarnych.

Wstęp na koncerty
Wszystkie koncerty w ramach Festiwalu Krzyżowa-Music są w tym roku bezpłatne. Jednak aby uczestniczyć w którymkolwiek z nich, należy przesłać mailowo na adres: [email protected] informację z datą i godziną koncertu, w którym chcą Państwo uczestniczyć. Obowiązkowe jest również podanie w mailu następujących informacji: nazwisko, imię, numer telefonu (w miarę możliwości numer telefonu komórkowego) i adres zamieszkania. Otrzymają Państwo potwierdzenie e-mailem, które będzie upoważniało do wstępu. Ten e-mail będzie również zawierał wszystkie instrukcje dotyczące środków ostrożności oraz sposobu zachowywania się przed, w trakcie i po koncercie. Wstęp na koncert jest możliwy tylko po okazaniu wiadomości zwrotnej.

Plan koncertów i sympozjów:

 • 18.08.2020, godz. 19.30 – Sympozjum historyczne poświęcone zagadnieniom związanym z kształtowaniem roli artystów w społeczeństwie, ich wpływom na upowszechnianie i kreowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa narodowego, popularyzacji twórczości Fryderyka Chopina oraz poszukiwaniu tożsamości europejskiej
 • 20.08.2020, godz. 18.00 – Koncert otwarcia w Krzyżowej – scena open air
 • 21.08.2020, godz. 19.00 – Koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy
 • 22.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – Koncert w kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu
 • 23.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – Koncert w Krzyżowej
 • 25.08.2020, godz. 19.30 – Sympozjum historyczne poświęcone procesom demokratycznym, jakie zachodziły w Polsce i Europie po 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem powstania Solidarności oraz ludzi z nią związanych
 • 27.08.2020, godz. 18.00 – Koncert w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju
 • 28.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – koncert w Krzyżowej
 • 29.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – koncert w Krzyżowej
 • 30.08.2020, godz. 18.00 – koncert zamknięcia w Krzyżowej – scena open air

 

Wstęp wolny nie dotyczy koncertu otwarcia i zamknięcia, w których wezmą udział tylko osoby z zaproszeniami. Oba koncerty są zamknięte dla osób z zewnątrz.

 


HISTORIA FESTIWALU
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa - Music odbywa się w Krzyżowej cyklicznie od 2015 r. Dyrektorem artystycznym jest światowej sławy niemiecka skrzypaczka Viviane Hagner, a dyrektorem generalnym - Matthias von Hülsen, członek Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, założyciel i wieloletni dyrektor Festiwalu Meklemburgii-Pomorza.

 

Pomysł na organizację Krzyżowa-Music zrodził się za sprawą koncertującej na całym świecie skrzypaczki Viviane Hagner. Jako wielokrotna uczestniczka legendarnego festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music dostrzegła ona drzemiący w Krzyżowej potencjał,
by gościć podobny festiwal w Europie. Marlboro Music zostało założone przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. Krzyżowa była z kolei ważnym miejscem oporu przeciwko reżimowi Hitlera i zyskała rozgłos jako miejsce polsko-niemieckiego pojednania.
 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe