TOMASZ SMOLARZ PREZESEM NOWEJ SPÓŁKI „ENERGIA KOMUNALNA”

  • 06.07.2020, 12:46 (aktualizacja 06.07.2020, 12:55)
  • Telewizja Sudecka
TOMASZ SMOLARZ PREZESEM NOWEJ SPÓŁKI „ENERGIA KOMUNALNA”
Uruchomienie około 150 instalacji fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej ziemi dzierżoniowskiej to pierwszy cel rozpoczynającej działalność spółki „Energia Komunalna”. Na jakie korzyści możemy liczyć dzięki nowemu podejściu samorządów do zarządzania energią?

Powołana przez dzierżoniowskich radnych spółka ma być docelowo przedsięwzięciem międzygminnym. Jej radę nadzorczą tworzą przedstawiciele Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów i Pieszyc. W czerwcu rada nadzorcza ogłosiła konkurs na wybór prezesa zarządu. Zgłosiło się do niego dwóch kandydatów. Konkursu nie rozstrzygnięto, ponieważ obydwie oferty nie zawierały pełnej dokumentacji. Do drugiego konkursu wpłynęła jedna oferta. Po przeprowadzeniu postępowania konkursowego rada nadzorcza prezesem zarządu spółki wybrała Tomasza Smolarza – byłego wiceprezesa bielawskiej spółdzielni mieszkaniowej, zastępcę burmistrza Dzierżoniowa, posła na Sejm (m.in. członka parlamentarnego zespołu ds. energetyki), Wojewodę Dolnośląskiego, a w ostatnich latach wiceprezesa Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Po latach pracy poza Dzierżoniowem będę mógł wykorzystać swoje doświadczenia zawodowe z korzyścią dla miasta i regionu. Wiem, że przez wiele osób postrzegany jestem wciąż jako polityk, choć z polityką pożegnałem się już kilka lat temu. Obecnie przygotowuję wniosek na zewnętrzne dofinansowanie budowy rozproszonych instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Pozwoli to m.in. na obniżenie rachunków za prąd, np. w obiektach oświatowych o około 40%. Skorzystają ze tego samorządy Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów, Bielawy, Łagiewnik, Pieszyc, Piława Górnej i Niemczy, tworzące Dzierżoniowski Klaster Energii. W dłuższej perspektywie spółka będzie zajmować się także sprzedażą wytworzonej zielonej energii mieszkańcom. W planach jest także budowa farmy fotowoltaicznej, która będzie zasilać oświetlenie uliczne i urządzenia wodociągowe. Jesteśmy zobowiązani zapewnić przyszłym pokoleniom czyste powietrze. Unia Europejska przeznaczy w najbliższej perspektywie olbrzymie środki na ochronę klimatu. Kto po nie sięgnie, najlepiej wykorzysta szansę i to jest moim priorytetem. Tuż po pozyskaniu 7 milionów zł rozpocznę działania w kierunku budowy elektrowni fotowoltaicznej, zasilającej oświetlenie uliczne z energii słonecznej – mówi Tomasz Smolarz, prezes zarządu spółki Energia Komunalna.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
:-)
:-) 07.07.2020, 03:03
To dowód na pluralizm polityczny. Przecież jego już chyba wyrzucili z PO a jeszcze nie przyjęli do PiS. Ostatnio startował z listy Wilda i Hałaczkiewicza tzw. bezpartyjnych samorządowców.

Pozostałe