40-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ ADAMA LIZAKOWSKIEGO

  • 02.07.2020, 15:59
  • Telewizja Sudecka
40-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ ADAMA LIZAKOWSKIEGO
Adam Lizakowski to pochodzący z Pieszyc w powiecie dzierżoniowskim poeta i prozaik, który swoją twórczością już od wielu lat przyczynia się do promowania naszej „małej ojczyzny” w świecie. W czwartek 2 lipca z rąk starosty dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Jacka Grzebielucha otrzymał list gratulacyjny za wieloletnią pracę twórczą. Panie Adamie, życzymy wielu lat owocnej pracy twórczej.

Adam Lizakowski urodził się w Dzierżoniowie. Mieszkał w Pieszycach i pracował w Zakładowym Domu Kultury „Prządka” na stanowisku instruktora teatralnego. W grudniu 1981 r., w momencie wprowadzenia stanu wojennego przebywał w Austrii i zdecydował się na emigrację do USA. Mieszkał w San Francisco od 1982 do 1991 r., a następnie przeniósł się do Chicago.

Debiutował w 1980 na łamach warszawskiego „Tygodnika Kulturalnego”. Na emigracji publikował na łamach paryskiej „Kultury”, nowojorskiego „Nowego Dziennika”. Jest członkiem redakcji miesięcznika „Życie Kolorado” wydawanego w Denver w stanie Kolorado. Twórczość jego była tłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, litewski, hebrajski, chiński, ukraiński, hiszpański i białoruski.

Współzałożyciel grup poetyckich „Krak” w Los Angeles – San Francisco oraz „Niezapłacony Rent” w Chicago. Redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Razem” wydawanego w San Francisco w latach 1986–1989 i kwartalnika poetyckiego „Dwa Końce Języka” w latach 1993–1996 w Chicago. W Polsce współpracuje z „Zeszytami Poetyckimi” oraz „Rocznikiem Dzierżoniowskim. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1993 r.

Tłumacz poezji amerykańskiej m. in. Walta WhitmanaWilliama C. WilliamsaAllena GinsbergaLangstona HughesaCarl Sandburga oraz Boba Dylana. Także z angielskiego przełożył ponad 50 wierszy chińskiego filozofa i poety Laozi oraz wiele wierszy Rumiego, perskiego poety z XII w. Od wielu lat promotor kultury polskiej za granicą. Studiował na Columbia College Chicago (BA) i Uniwersytecie Northwestern w Chicago (MA) w creative writing – poetry.

Po 35 latach emigracji w Ameryce powrócił na stałe do ojczyzny w 2016 roku.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
J. Mierzejewski
J. Mierzejewski 19.01.2021, 00:29
Lizakowski to były agent SB
Aut
Aut 03.07.2020, 18:23
Najlepszym osiągnięciem jest fajna żona.

Pozostałe