SENIORKA STRACIŁA OSZCZĘDNOŚCI ZGROMADZONE W ZŁOTÓWKACH I WALUCIE OBCEJ

  • 02.06.2020, 12:15
  • Telewizja Sudecka
SENIORKA STRACIŁA OSZCZĘDNOŚCI ZGROMADZONE W ZŁOTÓWKACH I WALUCIE OBCEJ
Seniorka straciła oszczędności zgromadzone w złotówkach i walucie obcej. Przekazała pieniądze myśląc, że pomaga zarażonemu koronawirusem synowi.

Podejmowane działania prewencyjne kierowane do osób starszych nie przynoszą pożądanych efektów. Kolejna kobieta została oszukana! Sprawcy
z dużym prawdopodobieństwem skorzystali ze starej książki telefonicznej. Apelujemy do osób najbliższych seniorom aby zaangażowały się w walkę
z przestępcami.

 

Metody działania sprawców polegają na wstępnym kontakcie telefonicznym z wytypowaną ofiarą, podczas którego sprawca przedstawia się jako członek rodziny. Prowadzi rozmowę tak, aby senior uwierzył, że rozmawia z krewnym, a także w zmyśloną historię

o jego kłopotach finansowych, które są wynikiem wypadku drogowego czy choroby.

W trakcie rozmowy oszust prosi o szybką pożyczkę, natychmiastową pomoc. Ustala kwotę, czas, miejsce przekazania pieniędzy i zaznacza, że pieniędzy nie będzie mógł odebrać sam osobiście. Podstawiona osoba stawia się w domu czy innym ustalonym uprzednio miejscu,

a senior przekazuje pieniądze obcej osobie.

Senior orientuje się, że został ofiarą dopiero, gdy skontaktuje się z członkiem rodziny, pod którego uprzednio podszyli się przestępcy.

W związku z występującymi zdarzeniami dzierżoniowska Policja apeluje: Nie dajmy się oszukać, bądźmy ostrożni.

Jak możemy pomóc seniorom:

• Ciągle przypominajmy, że w przypadku jakiegokolwiek kontaktu telefonicznego

z prośbą o pomoc finansową, należy ją sprawdzić dzwoniąc na numer telefonu najbliższych. Nigdy nie oddzwaniajmy na ostatni numer telefonu rozmowy przychodzącej. Jeżeli zdecydujemy się na przekazanie oszczędności najbliższym, pieniądze należy przekazać bezpośrednio krewnemu, bez pośredników.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń konieczne jest natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc na numer 997.

• Rozważmy zmianę numeru telefonu. Oszuści korzystają ze starych książek telefonicznych, typując imiona rzadko w obecnych czasach używane. Jak zmienić numer telefonu stacjonarnego? (krok po kroku u przykładowego operatora)

• Zadzwoń na infolinię

• Udaj się do salonu

• Wyślij pismo do operatora

Na wskazany adres wysłany zostanie aneks, należy go podpisać, a następnie:

• Zostawić w najbliższym salonie

• Odesłać na wskazany adres.

Zmiana numeru to usługa płatna zgodnie z cennikiem oferty, z której korzystasz. Na pewno będzie taniej niż wartość mienia, które zostanie wyłudzone!

• Zablokujmy połączenia z numerów zagranicznych operatorów. Jeśli do naszych bliskich nie dzwonią osoby spoza naszego kraju, zablokujmy połączenia

z numerów innych niż posiadających prefiks 048, +48.

• Załóżmy seniorom lokaty. Jeśli osoba starsza nie będzie posiadać większej ilości pieniędzy w domu, nie odda ich oszustowi.

Wspólnie zatroszczmy się o naszych bliskich!

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
detektyw
detektyw 02.06.2020, 16:20
Pisze się i mówi w mediach o takich oszustach ale ciemnota nadal nie rozumie.
Złodzieju pamiętaj że kiedy trafisz na mnie to stracisz ślepia i łapy .
creonix_badass
XR 12.06.2020, 13:35
Jak wierzy po 3 miesiącach ściemy rządu w epidemię koronawirusa to trudno oczekiwać myślenia. A skoro rząd może kroić takich obywateli to czemu nie jakiś oszust? Uświadamiajcie ludzi dookoła jaka to ściema to i oszustów na koronawirusa nie będzie.

Pozostałe