Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

KWARANTANNA PO POWROCIE Z ZAGRANICY

Każdy, kto wrócił do Polski z zagranicy i ma obowiązek spędzenia dwóch tygodni w domu na obowiązkowej kwarantannie może dostać zasiłek z funduszu chorobowego. Żeby dostać wypłatę trzeba - w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny - złożyć specjalne oświadczenie.
KWARANTANNA PO POWROCIE Z ZAGRANICY

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby.

- Wiele problemów osobom, które wróciły po zamknięciu granic do kraju sprawiał brak jakiegokolwiek zaświadczenia, które potwierdzałoby fakt przekroczenia granicy i konieczności odbycia kwarantanny. Sytuacja tych osób jest już jasna – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. -  Także te osoby maja oczywiście prawo do zasiłku za czas kwarantanny, aby go dostać wystarczy w złożyć specjalne oświadczenie w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia rzeczniczka.

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa bezpośrednio do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.

- Tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oczywiście najłatwiej zrobić to elektronicznie za pośrednictwem PUE. Przypominam jednak, że aby dostać wypłatę trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla samozatrudnionych i osób na umowach zlecenia jest dobrowolne – dodaje Kowalska-Matis.

Zasada jest taka, że jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek (pracodawca) w ciągu siedmiu dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego (swojego pracownika) do ZUS. Może to zrobić korzystając z pośrednictwa Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

 

Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Majchrzak 24.03.2020 15:52
A ci co nie mogą wrócić za granicę do pracy i nie mają z czego żyć ?
Sylwiana 24.03.2020 12:02
A co z rodziną powracającego z zagranicy którzy również muszą odbyć kwarantannę. Ja muszę pracować więc jak to się ma do kwarantanny, czy mogę zostać z niej zwolniona?
Kate :-) 24.03.2020 16:25
Wlasnie dzwonilam w tej sprawie do sanepidu i Pani mi powiedziała ze jesli maz nie mial swiadomego kontaktu z narażona osoba to my jako rodzina nie mamy kwarantanny.
Sylwunia 24.03.2020 19:58
Mój syn właśnie z nikim nie miał kontaktów bo cały czas siedział w domu. Więc mogę iść normalnie do pracy?
Reklama
Reklama
Reklama