FILIE OBOZU KONCENTRACYJNEGO GROSS-ROSEN W POWIECIE DZIERŻONIOWSKIM

  • 28.01.2020, 01:51 (aktualizacja 28.01.2020, 02:18)
  • Krzysztof Bachiński
FILIE OBOZU KONCENTRACYJNEGO GROSS-ROSEN W POWIECIE DZIERŻONIOWSKIM
Niemiecki obóz pracy "Sportschule" został założony na pograniczu pól Bielawy, Pieszyc i Dzierżoniowa w 1942 r. (inne źródła podają 1941 r.) - zbudowano 14 dwukondygnacyjnych baraków dla ok. 1200 osób. W obozie przetrzymywano Żydów zatrudnionych przez organizację Schmelta . Od września 1944 r. obóz stanowił filię obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen pod oficjalną nazwą AL (Arbeitslager) Langenbielau I. Nazwa Sportschule pochodziła od tzw. "Szkoły Sportowej" hitlerowskiej organizacji paramilitarnej SA założonej tutaj w 1935 na miejscu młodzieżowego ośrodka kolonijnego.. Prowadzono tu szkolenie wojskowe młodzieży z Hitlerjugend, omijając ograniczenia Traktatu Wersalskiego. Indoktrynowano tu młodzież i przyuczano do pracy w charakterze straży obozowej. W latach 1938-1942 była tu szkoła lotnicza Luftwaffe.

Po przekształceniu obozu Schmelta na AL obozu koncentracyjnego Gross-Rosen podzielono obóz na dwie części - męską dla 2000 więźniów i żeńską dla 800 więźniarek. W obozie przetrzymywano przede wszystkim polskich Żydów, ale również Żydów z innych państw europejskich np. z Węgier czy Holandii. Więcej informacji i zdjęć /tutaj/ 

Poniżej pierwsza część filmu który powstał w 2003 roku na podstawie wspomnień więźniów Gross-Rosen z naszego powiatu.

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe