STOP PLASTIK W ZAMKU KSIĄŻ

  • 22.01.2020, 14:33 (aktualizacja 22.01.2020, 14:38)
  • Telewizja Sudecka
STOP PLASTIK W ZAMKU KSIĄŻ
Zarząd Zamku Książ w Wałbrzychu wprowadził szereg działań w ramach miejskiej akcji „STOP PLASTIK!”. Od 15 kwietnia 2019 roku, Książ oficjalnie włączył się w wałbrzyską akcję ograniczenia, a w ostateczności całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek plastikowych opakowań. Po ośmiu miesiącach podsumowujemy pierwsze efekty akcji.

-Zamek Książ w Wałbrzychu od lat prowadzi liczne działania proekologiczne, co jest naturalne w przypadku obiektu znajdującego się na terenie chronionego prawem parku krajobrazowego. Corocznie w kwietniu organizujemy książańską odsłonę miejskiej akcji „Czysty Wałbrzych” podczas której pracownicy zamku, wolontariusze i zaproszeni goście sprzątają park i las otaczający Książ. Decyzja o udziale w akcji „STOP PLASTIK!” była więc dla nas naturalna – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Eliminacja plastiku – działania podjęte na terenie Zamku Książ:

Od połowy kwietnia ubiegłego roku na terenie Książa wprowadzono bezwzględny zakaz zakupu i spożywania wody z plastikowych butelek. Zakaz ten dotyczy zarówno zamkowego hotelu jak i biur. Woda pitna dostarcza jest do zamku w dystrybutorach wielorazowego użytku. Pracownicy zamku otrzymali w maju ekologiczne bidony wielokrotnego użytku. Latem 2019 roku zainstalowano dwa zdroje uliczne.

Eliminacja plastiku – dzierżawcy obiektów na terenie kompleksu zamkowego i partnerzy:

Dzierżawcy lokali gastronomicznych i usługowych funkcjonujący na terenie kompleksu zrezygnowali z plastikowych słomek do napojów, butelek i opakowań. Wszystkie potrawy i napoje podawane są jedynie na porcelanie i szkle. Do umów z dzierżawcami wprowadzone zostały punkty o zakazie używania podczas imprez jakichkolwiek plastikowych przedmiotów. Podczas dorocznego Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który odbywa się w pierwszy weekend maja, wszyscy dzierżawcy i uczestnicy festiwalu prowadzący punkty gastronomiczne i tzw. „food-trucki” byli zobowiązani do nieużywania plastikowych naczyń i sztućców jednorazowego użytku.

Inne działania eliminujące użycie opakowań plastikowych:

Na terenie Książa znacznie ograniczono użycie worków na śmieci. Wprowadzono nakaz używania tylko biodegradowalnych. W hotelu zamkowym zrezygnowano z plastikowych kubłów na śmieci, zarówno w łazienkach, jak i w samych pokojach.

 Detergenty i produkty chemiczne używane na terenie zamku jak i zamkowego hotelu zakupywane są w opakowaniach zbiorczych. Zainstalowane zostały także dozowniki do płynnego mydła, które po wykończeniu uzupełniane są z dużych opakowań zbiorczych. Wszystkie mydła, szampony, żele pod prysznic w małych jednorazowych opakowaniach, które przeznaczane był dla gości hotelowych zastąpione zostały kosmetykami z koncentratu.

 

 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe