KOMUNIKAT SPECJALNY WYDANY PRZEZ RZGW WODY POLSKIE

  • 14.05.2019, 10:05 (aktualizacja 14.05.2019, 11:01)
  • Jarosław Wrona
KOMUNIKAT SPECJALNY WYDANY PRZEZ RZGW WODY POLSKIE

OCHRONA PRZECIWPOWODZIOWA ZIEMI KŁODZKIEJ – KOMUNIKAT SPECJALNY
2019-05-11 12:55

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o planach inwestycyjnych, dotyczących budowy kolejnych suchych zbiorników przeciwpowodziowych na Ziemi Kłodzkiej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu publikuje specjalny komunikat.

1.      W żadnych planach inwestycyjnych Wód Polskich nie ma budowy nowych zbiorników na Ziemi Kłodzkiej.

2.      Obecnie na Ziemi Kłodzkiej budowane są cztery tzw. suche zbiorniki przeciwpowodziowe: w Boboszowie na rzece Nysa Kłodzka, w Roztokach na rzece Goworówka, w Szalejowie na rzece Bystrzyca Dusznicka oraz na potoku Duna w Krosnowicach.

3.      Program inwestycyjny zakłada wykonanie remontów oraz powiększenie światła przepływów w istniejących korytach rzek i potoków na Ziemi Kłodzkiej do 2023 roku, co dodatkowo zabezpieczy i ochroni przed powodzią mieszkańców regionu oraz ich mienie.

4.      Wody Polskie przygotowują się do opracowania nowych planów strategicznych ochrony przeciwpowodziowej regionu, w tym Ziemi Kłodzkiej. W tym celu wykonywane są analizy i przeprowadzane są dyskusje w gronie ekspertów. Wstępne koncepcje są planowane do poddania szerokim konsultacjom społecznym w 2020 roku.

5.      Jeżeli na podstawie opracowanych analiz i koncepcji okaże się, że niezbędna będzie dodatkowa retencja przeciwpowodziowa, do realizacji zostaną zaproponowane zbiorniki, jednak wyłącznie w miejscach bezkolizyjnych, o jak najmniejszym wpływie na mieszkańców, infrastrukturę, krajobraz oraz środowisko przyrodnicze.

ŹRÓDŁO: https://wroclaw.rzgw.gov.pl

Jarosław Wrona

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zapobiegać nie czekać
zapobiegać nie czekać 15.05.2019, 10:56
BUDOWA KOLEJNYCH SUCHYCH ZBIORNIKÓW JEST KONIECZNA.
Koncepcja : więcej mniejszych w zamian kilka dużych jest słuszna. Bez zbiorników wszystkie inne działania choć konieczne, będą tylko półśrodkami, które NIE ZAPOBIEGNĄ TRAGEDI POWODZI jaka miała miejsce w 1997 roku i w przeszłości. POWODZIE na terenie ziemi kłodzkiej były i BĘDĄ, jest to PEWNE. Na naszych oczach klimat dynamicznie się zmienia, więc staje się jeszcze bardziej nieprzewidywalny. Grożą nam zarówno gwałtowne powodzie i susze. Jednemu i drugiemu zjawisku należy zapobiegać już teraz , aby kolejny raz nie być "zaskoczonym".

Pozostałe