Czwartek, 17.10.2019

SAMORZĄDOWCY O OŚWIACIE W POWIECIE DZIERŻONIOWSKIM

  • 04.04.2019, 13:37 (aktualizacja 04.04.2019, 15:34)
  • Telewizja Sudecka
SAMORZĄDOWCY O OŚWIACIE W POWIECIE DZIERŻONIOWSKIM
W czwartek 4 kwietnia w Dzierżoniowie spotkali się przedstawiciele wszystkich gmin z powiatu dzierżoniowskiego oby omówić temat obecnej sytuacji w oświacie.

 

Samorządowcy zgodnie podkreślali, że oświata jest jednym z najważniejszych zadań gmin i powiatów, ale przy tym również jednym z najdroższych. Trzeba pamiętać bowiem, że oświata finansowana jest w części z przekazywanej przez rząd subwencji oraz z budżetu gmin i powiatów.

Wspólnym problemem samorządów jest fakt, że rządowa subwencja jest niewystarczająca i samorządy każdego roku finansują oświatę z własnych budżetów wysokimi kwotami. Niestety, mimo tak dużego zaangażowania, samorządy nie mają realnego wpływu na kształt i zasady funkcjonowania oświaty.

Podczas spotkania wójtowie, burmistrzowie i starosta zaprezentowali analizę kosztów, jakie gminy i powiat przekazują na oświatę. W 2018 roku wydatki na oświatę we wszystkich gminach powiatu wraz z samorządem powiatu dzierżoniowskiego wyglądały następująco:


Wydatki ogółem – 127.792.589,20 zł
Subwencja na oświatę – 86.509.368 zł
Finansowanie z budżetu samorządów ogółem – 41.283.221,41 zł

 

Powyższe wydatki, jakie samorządy ponoszą na utrzymanie oświaty, nie obejmują kosztów związanych z inwestycjami czy modernizacją szkół i przedszkoli.

 

W trakcie spotkania włodarze zwrócili również uwagę, że od wielu lat rząd systematycznie przekazuje samorządom coraz więcej zadań do realizacji. Niestety, w ślad za nimi nie są przekazywane wystarczające środki, a braki finansowe gminy i powiaty muszą uzupełniać z własnych budżetów. Poruszono również kwestię obecnej sytuacji w oświacie. Zgodnie stwierdzono, że wszystkim samorządowcom zależy, aby nauczyciele byli bardzo dobrze opłacani. Wyrażono przy tym nadzieję, że rząd podzieli ich opinię i przeznaczy na ten cel odpowiednie środki.

Telewizja Sudecka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe