ZAMEK KSIĄŻ W GŁOŚNYM SERIALU NETFLIXA

  • 18.12.2018, 15:16
  • Telewizja Sudecka
ZAMEK KSIĄŻ W GŁOŚNYM SERIALU NETFLIXA
Zamek Książ w Wałbrzychu pojawia się jako kwatera sztabu generalnego służby wojska w najgłośniejszym serialu tej zimy czyli „1983”. Amerykańsko-polska produkcja jest pierwszą jaka postawała w naszym kraju dla amerykańskiego giganta czyli platformy Netflix.

Ekipy filmowe nie przestają kochać wałbrzyskiego skarbu. Zamek Książ w Wałbrzychu, który udaje w serialu reprezentacyjną siedzibę wojskową, pojawia się niemal w każdym odcinku pierwszego sezonu głośnej produkcji. Zdjęcia w Wałbrzychu do tego serialu z gatunku political fiction powstawały w kwietniu tego roku w absolutnej tajemnicy. Twórcą scenariusza „1983” jest Amerykanin Joshua Lang. Produkcję wyreżyserowały Agnieszka Holland, jej córka Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Wśród wykonawców znalazły się polskie gwiazdy pierwszej wielkości, m.in.: Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Andrzej Chyra, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Agnieszka Żulewska

Serial pokazuje alternatywną wersję historii Polski − po ataku terrorystycznym w tytułowym roku komunistyczne władze umocniły się. Żelazna kurtyna nie upadła i dwadzieścia lat później, Polska nadal jest rządzona przez partię, wojsko, milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Tajemnicze zamachy z 1983 r.,  sprawiły, że Polska pozostała za żelazną kurtyną, Związek Radziecki nie upadł i cały znany nam porządek geopolityczny nie ma racji bytu. „1983” kręcono przez sześć miesięcy m.in. w zamku Książ, w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu. W serialu gra ponad 150 aktorów i 5 tys. statystów. 30 listopada „1983” zadebiutował w serwisie Netflixa, który dociera do ponad 190 krajów i kilkuset milionów widzów.

Poniżej przedstawiamy zaktualizowaną listę filmów i seriali które na przez ostanie pięćdziesiąt lat były kręcone w zamku Książ w Wałbrzychu:

Tortura nadziei (1967, produkcja TV)- reż. Ewa i Czesław Petelscy, dramat kostiumowy, krótkometrażowy

Hrabina Cosel -  Jerzy Antczak, 1968. W obsadzie m.in. Mariusz Dmochowski i Jadwiga Barańska.

Diabeł - reż. A. Żuławski – 1972 (premiera 1988) – horror kostiumowy, Wojciech Pszoniak w roli diabła, w pozostałych rolach Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński.

Trędowata – reż. Jerzy Hoffman – 1976 – melodramat, sceny kręcono m.in. na Tarasie Wodnym i Tarasie Zachodnim, gdzie odbywało się wielkie garden party ordynata Michorowskiego.

Znak orła – reż. Hubert Drapella, 1977 – serial kostiumowy dla młodzieży, w obsadzie m.in. Krzysztof Kołbasiuk i Aleksander Fogiel.

Strachy – reż. Stanisław Lenartowicz, miniserial 1979 z Izabelą Trojanowską ( sceny: stado, park)

Kłusownik – reż. Janusz Łęski, 1980 serial przygodowy dla młodzieży,

Akademia Pana Kleksa – reż. Krzysztof Gradowski, 1984, baśń filmowa, scena przemienienia księcia Mateusza w szpaka po ataku zaczarowanych wilków kręcona była na punkcie widokowym grób Olbrzyma z którego widać zamek Książ oraz Stary Książ.

 Na tropach Bartka - reż. Janusz Łęski, 1982 – film przygodowy dla młodzieży. W obsadzie m.in. Bogusz Bilewski, Barbara Krafftówna i Alina Janowska.

Tajemnica starego ogrodu – reż. Julian Dziedzina, 1983 – przygodowy dla dzieci i młodzieży

Jak się pozbyć czarnego kota? – 1984, komedia – reż. Feridun Erol

Alchemik, 1988 – reż. Jacek Koprowicz, kostiumowy, fantasy. W obsadzie m.in. Leon Niemczyk Joanna Szczepkowska i piosenkarz Michał Bajor.

Napoleon w Europie (Napoléon et l'Europe) , miniserial historyczny prod. Franc., 1991, reż. Pierre Lary, Krzysztof Zanussi i Janusz Majewski. W obsadzie m.in. Jan Nowicki, Andrzej Seweryn i Daniel Olbrychski jako książę Józef Poniatowski.

Szuler, 1991 – reż. Adek Drabiński (debiut reżyserski), dramat kostiumowy prod. POL/USA. W rolach głównych Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk. Jako sługa Jerzego Zelnika wystąpił nieżyjący laureat Oscara, Philip Seymour Hoffman.

Europejska noc (ang. In a Moment of Passion, niem. In der Haut des Killers ), thriller prod. Niemcy, Polska, USA 1993 – reż. Zbigniew Kamiński, wystąpił: Maxwell Caullfield znany z serialu „Dynastia”, sceny w stadzie i w parku.

Dwa światy (ang. Spellbinder) 1995– reż. Noel Price, serial fantasty dla dzieci i młodzieży, pol-austr

Królowa złodziei (Marion du Faouet - chef de volerus), serial historyczny FRANC./POL. 1997, sceny kręcone na Starym Książu i nad Jeziorkiem Daisy.

Córka konsula ( ang. Gunblast  vodka), komedia prod. POL/FRANC./USA 2000, reż. Mariusz Pujszo.

Tajemnica twierdzy szyfrów – serial wojenny TV 2007, reż. Adek Drabiński w obsadzie m.in. Paweł Deląg, Danuta Stenka i Paweł Małaszyński.

Daas – reż. A. Panek, kostiumowy 2011. W obsadzie m.in. Andrzej Chyra

Papusza – reż. Joanna Kos-Krauze, dramat biograficzny 2013

Arabian nights – 2015, reż. Raouf Abd El Aziz, serial TV  prod. Egipt, baśń filmowa

Sapthagiri express – 2016, reż. Arun Pawar, prod. India

Dolina Bogów (ang. Valley of Gods), 2016 – reż. Lech Majewski , USA/PL – fantasy, Obsada: Josh Hartnett, John Malkovich

Ciemno, prawie noc – reż. Borys Lankosz, 2018 na podstawie powieści Joanny Bator. W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Jerzy Trela i Marcin Dorociński.

Brigitte Bardot cudowna - reż. Lech Majewski na podstawie własnej powieści, 2018

1983 – serial USA/POL., dla Netflix, 2018. Reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajda i Agnieszka Smoczyńska, w rolach głównych występują Maciej Musiał i Robert Więckiewcz

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe