MAJEWSKI KRĘCI W KSIĄŻU

  • 06.11.2018, 08:47
  • Telewizja Sudecka
MAJEWSKI KRĘCI W KSIĄŻU
Znany polski reżyser Lech Majewski, znowu kręci film w Zamku Książ w Wałbrzychu. W jego najnowszej produkcji „Brigitte Bardot cudowna” zobaczymy kadry które powstawały m.in. na Tarasie Zachodnim. W filmie zgrała czołówka polskich aktorów m.in. Magdalena Różdżka, Andrzej Grabowski czy znani z serialu „Ranczo” Bogdan Kalus i Tomasz Sapryk.

Lech Majewski urodził się w Katowicach. Zdjęcia do jego filmów bardzo często powstają na rodzinnym Śląsku. Tak było m.in. w przypadku tak znanych produkcji  jak: „Młyn i krzyż”, „Angelus” czy „Dolina Bogów”. Ten ostatni z 2016 roku, w którym wystąpili hollywoodzcy gwiazdorzy John Malkovich i Josh Hartnett również kręcony były w Zamku Książ w Wałbrzychu.

 Zdjęcia do „Brigitte Bardot cudowna” oprócz Wałbrzycha kręcone będą także dawnym pałacu Magnisów w Bożkowie,  a także w Katowicach, Zabrzu oraz w Sosnowcu. Film jest adaptacją powieści samego Lecha Majewskiego, która powstałą kiedy przebywał na emigracji. Reżyser zapowiada, że produkcja potrwa minimum dwa lata. To historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mistycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej. Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Brytanii jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny.

Film Lecha Majewskiego jest już druga produkcją filmową powstającą w tym roku w Zamku Książ w Wałbrzychu. W pierwszych miesiącach 2018 r., pracował u nas jedne z najbardziej znanych twórców młodego pokolenia Borys Lankosz, który reżyserował adaptację” wałbrzyskiej” powieści Joanny Bator, „Ciemno, prawie noc”.

Poniżej prezentujemy listę wybranych filmów i seriali, które w ostatnich pięćdziesięciu latach zostały nakręcone w Książu:

Tortura nadziei (1967, produkcja TV)- reż. Ewa i Czesław Petelscy, dramat kostiumowy, krótkometrażowy

Hrabina Cosel -  Jerzy Antczak, 1968. W obsadzie m.in. Mariusz Dmochowski i Jadwiga Barańska.

Diabeł - reż. A. Żuławski – 1972 (premiera 1988) – horror kostiumowy, Wojciech Pszoniak w roli diabła, w pozostałych rolach Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński.

Trędowata – reż. Jerzy Hoffman – 1976 – melodramat, sceny kręcono m.in. na Tarasie Wodnym i Tarasie Zachodnim, gdzie odbywało się wielkie garden party ordynata Michorowskiego.

Znak orła – reż. Hubert Drapella, 1977 – serial kostiumowy dla młodzieży, w obsadzie m.in. Krzysztof Kołbasiuk i Aleksander Fogiel.

Strachy – reż. Stanisław Lenartowicz, miniserial 1979 z Izabelą Trojanowską ( sceny: stado, park)

Kłusownik – reż. Janusz Łęski, 1980 serial przygodowy dla młodzieży,

Akademia Pana Kleksa – reż. Krzysztof Gradowski, 1984, baśń filmowa, scena przemienienia księcia Mateusza w szpaka po ataku zaczarowanych wilków kręcona była na punkcie widokowym grób Olbrzyma z którego widać zamek Książ oraz Stary Książ.

 Na tropach Bartka - reż. Janusz Łęski, 1982 – film przygodowy dla młodzieży. W obsadzie m.in. Bogusz Bilewski, Barbara Krafftówna i Alina Janowska.

Tajemnica starego ogrodu – reż. Julian Dziedzina, 1983 – przygodowy dla dzieci i młodzieży

Jak się pozbyć czarnego kota? – 1984, komedia – reż. Feridun Erol

Alchemik, 1988 – reż. Jacek Koprowicz, kostiumowy, fantasy. W obsadzie m.in. Leon Niemczyk Joanna Szczepkowska i piosenkarz Michał Bajor.

Napoleon w Europie (Napoléon et l'Europe) , miniserial historyczny prod. Franc., 1991, reż. Pierre Lary, Krzysztof Zanussi i Janusz Majewski. W obsadzie m.in. Jan Nowicki, Andrzej Seweryn i Daniel Olbrychski jako książę Józef Poniatowski.

Szuler, 1991 – reż. Adek Drabiński (debiut reżyserski), dramat kostiumowy prod. POL/USA. W rolach głównych Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk. Jako sługa Jerzego Zelnika wystąpił nieżyjący laureat Oscara, Philip Seymour Hoffman.

Europejska noc (ang. In a Moment of Passion, niem. In der Haut des Killers ), thriller prod. Niemcy, Polska, USA 1993 – reż. Zbigniew Kamiński, wystąpił: Maxwell Caullfield znany z serialu „Dynastia”, sceny w stadzie i w parku.

Dwa światy (ang. Spellbinder) 1995– reż. Noel Price, serial fantasty dla dzieci i młodzieży, pol-austr

Królowa złodziei (Marion du Faouet - chef de volerus), serial historyczny FRANC./POL. 1997, sceny kręcone na Starym Książu i nad Jeziorkiem Daisy.

Córka konsula ( ang. Gunblast  vodka), komedia prod. POL/FRANC./USA 2000, reż. Mariusz Pujszo.

Tajemnica twierdzy szyfrów – serial wojenny TV 2007, reż. Adek Drabiński w obsadzie m.in. Paweł Deląg, Danuta Stenka i Paweł Małaszyński.

Daas – reż. A. Panek, kostiumowy 2011. W obsadzie m.in. Andrzej Chyra

Papusza – reż. Joanna Kos-Krauze, dramat biograficzny 2013

Arabian nights – 2015, reż. Raouf Abd El Aziz, serial TV  prod. Egipt, baśń filmowa

Sapthagiri express – 2016, reż. Arun Pawar, prod. India

Dolina Bogów (ang. Valley of Gods), 2016 – reż. Lech Majewski , USA/PL – fantasy, Obsada: Josh Hartnett, John Malkovich

Ciemno, prawie noc – reż. Borys Lankosz, 2018 na podstawie powieści Joanny Bator. W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Jerzy Trela i Marcin Dorociński.

Brigitte Bardot cudowna - reż. Lech Majewski na podstawie własnej powieści, 2018

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe