HISTORYCZNE OTWARCIE PODZIEMI ZAMKU KSIĄŻ

  • 16.10.2018, 19:03
  • Telewizja Sudecka
HISTORYCZNE OTWARCIE PODZIEMI ZAMKU KSIĄŻ
Tajemnicze podziemia Zamku Książ zwiedzili dziś pierwsi turyści. Zainteresowanie tunelami wydrążonymi podczas II wojny światowej jest ogromne, a ich uruchomienie na trwałe zmieni oblicze turystyczne Zamku Książ w Wałbrzychu.

Podziemia pod Książem powstały w latach 1944-45 kiedy zamek był w posiadaniu państwa niemieckiego. Drążyli je więźniowie filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, która znajdowała się na terenie książańskiego parku w ostatnich latach wojny.

-Miejsce kaźni ponad 1200 więźniów, którzy przeszli przez tutejszy obóz stało się dziś atrakcją turystyczną , ale o szczególnym charakterze. Upamiętniliśmy więźniów, którzy pracowali tu w morderczych warunkach i tu często umierali – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

W uroczystym otwarciu podziemi, które odbyło się 15 października wzięło udział około 200 osób, m.in. przedstawicieli władz i mediów. Wstęgę przecięli wspólnie prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska oraz Sabina Chrapek z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Wałbrzychu, której ojciec był więźniem Płaszowa i Gross-Rosen.

Do podziemnego labiryntu prowadzą dwie klatki schodowe, które powstały w ramach wartej 3, 5 mln. zł inwestycji. Zejście i wejście do podziemi oraz osłaniający je pawilon naziemny znajdują się od strony tarasu północnego. Prowadzi do nich malownicza trasa wzdłuż zamkowych murów. Na poziomie -50 m pod dziedzińcem honorowym przygotowano wyjątkową multimedialną ścieżkę która przybliża historię obiektu. Do książańskich podziemi można kupić samodzielny bilet zwiedzić je wspólnie z zamkiem Książ.

 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Paweł
Paweł 16.10.2018, 20:27
oo super

Pozostałe