"POWIERNIK" - NOWY FILM TWÓRCÓW "LUDZI Z KLISZ"

  • 11.06.2018, 13:47
  • Telewizja Sudecka
"POWIERNIK" - NOWY FILM TWÓRCÓW "LUDZI Z KLISZ"
"Powiernik" to tytuł kolejnego filmu, który jest wspólnym projektem Łukasza Kazka i Mateusza Kudły. Ich poprzednie produkcje nagradzane były między innymi na festiwalach w Cannes czy Chicago. O tym jak wygląda praca nad nowym filmem opowiedzieli podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 8 czerwca w Walimiu.

 

W  Budapeszcie rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu z udziałem  Łukasza Kazka, dziennikarza i popularyzatora historii, znanego m.in. z filmów „Depozytariusz” (prod.  TVN) oraz

„Na tropie Złotego Pociągu” (prod.  Discovery).

 

 

 - Celem filmu jest spełnienie niezwykłych marzeń zwykłych ludzi różnych narodowości — mówi  Łukasz Kazek.

 

Bohater filmu odnajduje  depozyty, czyli różnego rodzaju cenne przedmioty, ukryte 70 lat temu przez wysiedlanych wówczas mieszkańców  Gór Sowich. Chcąc poznać losy właścicieli,

postanawia ich odszukać i zwrócić fotografie, książki i osobiste pamiątki.

 

 - Jednym z odnalezionych depozytów są listy miłosne dwojga zakochanych, których rozdzieliła wojna — mówi Mateusz Kudła, reżyser filmu.

Łukasz Kazek spotkał się w Budapeszcie z byłym więźniem obozu koncentracyjnego Dörnhau (Kolce), który opowiedział o szkicach, przedstawiających dramatyczne sceny z życia osadzonych. Po wojnie, 46 oryginalnych szkiców autor przekazał do Węgierskiego Muzeum Narodowego - wkrótce, dzięki Kazkowi, ich reprodukcje wrócą na Dolny Śląsk.

W filmie zobaczymy również opuszczoną stację napraw taboru kolejowego, gdzie do dziś znajdują się wagony towarowe, które mogły służyć do transportu węgierskich żydów do obozów zagłady.

Oprócz stolicy  Węgier, twórcy odwiedzą również  Gminę Walim na Dolnym Śląsku,  Niemcy i  Austrię.

 

Obraz reżyseruje  Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem  Romana Polańskiego i  Ryszarda Horowitza pt. „Polański, Horowitz. Czarodzieje z Getta”, którego premiera planowana jest na 2019 rok.

 

 

Poprzednie filmy, nad którymi pracowali wspólnie  Łukasz Kazek i  Mateusz Kudła, zdobyły szereg nagród. „Ludzie z Klisz” (2017, prod. TVN) przyniosły im Złotego Delfina na Festiwalu Telewizyjnym w  Cannes oraz Złotą Plakietkę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w  Chicago, a „Depozytariusz” (2014, prod. TVN) nagrodę za montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w  Southampton.

 

Mecenat nad produkcją objęli Borys Wochna, DagMesko - naturalne owoce na Twoim stole, MovieGate - podziemia pod wrocławskim Placem Solnym, Sowia Grapa, Gmina Walim, Sztolnie Walimskie i Zamek Grodno. Producentem wykonawczym jest wytwórnia KRK FILM.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe