Wtorek, 19.03.2019

AMBASADORZY WAŁBRZYCHA 2018

  • 12.03.2018, 08:20
  • Telewizja Sudecka
AMBASADORZY WAŁBRZYCHA 2018
Aktor i piosenkarz Jacek Bończyk, dziennikarz Tomasz Kubat oraz kierowca rajdowy Jerzy Mazur dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha podczas uroczystej gali w Zamku Książ. Pierwsza gala „Ambasador Wałbrzycha” odbyła się w 2012 roku i już wtedy została ogłoszona jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Jej nieodłącznym elementem jest aukcja na rzecz potrzebujących, ciężko chorujących młodych Wałbrzyszan. W tym roku zebrano ponad 56 tysięcy złotych.

W ciągu ostatnich sześciu lat Wałbrzych zyskał aż osiemnastu Ambasadorów, uznanych w świecie artystów, sportowców, biznesmenów i polityków. W zeszłym roku nagrodziliśmy sławną piosenkarkę, Krystynę Giżowską, prezentera radiowego Roberta Karpowicza oraz wielokrotnie nagradzanego profesora nauk medycznych Zbigniewa Zdrojewicza. Podczas sobotniej gali do tego zacnego grona dołączy kolejnych trzech Ambasadorów Zielonego Miasta. To dla nas naprawdę wielki zaszczyt.

W ciągu ostatnich lat dzięki licznym działaniom i inicjatywom zmienił się nie tylko sam Wałbrzych, ale i jego wizerunek. Zielone miasto jest dzisiaj zachwycającym miejscem z wieloma atrakcjami turystycznymi, które warto odkryć. 

Nie bez powodu miejscem organizacji gali od samego początku jej istnienia jest „perła Dolnego Śląska”, majestatyczny Zamek Książ, najpiękniejsza wizytówka miasta. Gala promuje nie tylko Wałbrzych i jego potencjał społeczny. Istotnym aspektem wydarzenia jest bowiem rozwijanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, o czym świadczy organizowana w trakcie gali aukcja charytatywna.

-Los najbardziej pokrzywdzonych nie jest nam obojętny, dzięki hojności naszych gości zebraliśmy w tym roku 56,500 złotych! W sumie razem przekazaliśmy już ponad 200 tysięcy złotych na cele charytatywne. Dzięki temu wspólnie zmieniamy nie tylko Wałbrzych, ale i świat.  Dziękujemy! – mówi prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Szczawnie-Zdroju podczas gali Ambasador Wałbrzycha wystawiona była  także skarbonka do której można było wrzucać datki na odbudowę strawionego przez poniedziałkowy pożar zabytkowego Zakładu Przyrodo-Leczniczego. Obecnie trwa liczenie zebranych pieniędzy, ale już teraz wiadomo, że w wyniku spontanicznej licytacji artefaktów przekazanych przez tegorocznego ambasadora Jerzego Mazura zebrano na ten cel  5100 złotych.

 

 

Poniżej kilka zdań o tegorocznych laureatach zaszczytnego tytułu ambasadora Wałbrzycha.

 

Jacek Bończyk urodzony w Wałbrzychu artysta o wielu twarzach i wielu talentach: nie tylko aktor teatralny i filmowy, ale także reżyser i scenarzysta spektakli muzycznych, piosenkarz, autor tekstów piosenek i librecista. Wokalista oraz gitarzysta dwóch formacji rockowych: „Bończyk/Krzywański” oraz „Nowe Sytuacje”.

Od ponad 20 lat chętnie udziela głosu w dubbingu – mogliśmy go usłyszeć w takich bajkach jak między innymi Księżniczka Łabędzi, Scooby Doo, Kot Prot czy Chojrak Tchórzliwy Pies. Profesja ta wymaga naprawdę wyjątkowych umiejętności, jak sam  mówi „Aktor dubbingowy musi być zawsze gotowy i mieć w sobie permanentnie wariata (…) nas nie widać, tę energię musimy przekazać głosem” . W zeszłym roku tej energii użyczył Świecznikowi w polskiej wersji disnejowskiego filmu „Piękna i Bestia.”

To niemożliwe, żeby wymienić choć część z osiągnięć Jacka Bończyka, który jest „ciągle w podróży” i ciągle tworzy coś nowego. Gra w warszawskich teatrach, reżyseruje spektakle i koncertuje w całej Polsce. W latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, którego uważa za swojego Mistrza. Od 2016 r. wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Ostatnio, jesienią 2017 roku, wyreżyserował polską prapremierę musicalu "Jak odnieść sukces w biznesie zanadto się nie wysilając" – czy się wysilał czy nie, wie co mówi, bo sukces odniósł na pewno. Jacek Bończyk. - Ambasador Wałbrzycha

Jerzy Mazur to urodzony w Wałbrzychu kierowca rajdowy i wyścigowy. Wielokrotny reprezentant Polski i Mistrz Sportu. Już na początku kariery mógł się poszczycić zwycięstwami w Wyścigowych Mistrzostwach Polski w najliczniejszej klasie markowej Fiat 126p., w której startowało 130 zawodników z czego tylko 36 najszybszych w wyścigu finałowym – To był mój największy sukces, wygraliśmy startując z ostatniego pola, czego nikt wcześniej nie dokonał. Do tego koślawym maluchem złożonym ze skasowanego nadwozia. Pokonałem nim najlepszych kierowców w Polsce – opowiada.  Kolejnym jego dużym osiągnięciem było zajęcie 3 miejsca w wyścigu formuły Easter na torze Hungaroring w 1986 r.

Dwa lata później jako pierwszy Polak pokonał trasę najtrudniejszego wyścigu świata – X Rajdu Paryż- Dakar, legendarnej, najdłuższej edycji w historii, w której zginęło najwięcej osób. „Zgłoszono 850 pojazdów, wystartowało 603, ukończyło 151. Jechaliśmy bez wizy, z małą ilością pieniędzy, ale za to z dużą ilością części zamiennych, które ważyły 2,5 tony bo fabryki nie było stać na wysłanie serwisu. Byliśmy zdani sami na siebie” – wyznaje. Polską ciężarówką marki Star, słabszą o 1000 koni od najszybszej, uzyskał 15 miejsce w wyścigu.

Swoją pasję motoryzacyjną „ przekuł” w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, jedyne takie na Świecie, które znajduje się w Wałbrzychu, na terenie dawnego szybu „Teresa”. W Muzeum możemy obejrzeć niezwykłe eksponaty w tym Dakarowego Stara 266 Turbo, którym pokonał trasę X Rajdu Paryż – Dakar. W tym roku obchodzimy 30 Rocznicę Startu Jerzego Mazura w tym wyścigu – gratulujemy. Jerzy Mazur – Ambasador Wałbrzycha

 

Tomasz Kubat -Wałbrzyszanin choć urodzony w piątek 13-ego, to jednak pod szczęśliwą gwiazdą. Syn górnika rud miedzi, wnuk górnika węgla kamiennego, który od zawsze marzył by zostać dziennikarzem i spełnił to marzenie tak szybko, że… sam był zaskoczony.  

Na początku związał się z radiem: w pierwszym roku prowadził własne audycje w Katolickim Radiu Legnica, a następne 8 lat poświęcił Radiu Zet i pracy reporterskiej i to przez duże R. Relacje nadawał bowiem m.in. z Prisztiny podczas wojny na Bałkanach, ze strefy Gazy podczas drugiej Intifady, z Islamabadu w Pakistanie przed atakiem aliantów na Talibów oraz z Wadowic …po słynnym kazaniu o kremówkach.

W następnych latach porzucił radio na rzecz telewizji – od 2002 roku reporter TVN programu UWAGA! gdzie codziennością były niebezpieczne interwencje oraz pomaganie tym, którym nikt nie chciał pomóc. Równocześnie Tomasz Kubat został wsparciem dla Marcina Wrony, dla którego produkował program „Pod napięciem”. Potem był producentem m.in. talkshow „Dwururka” oraz przez trzy lata programu „Teraz My” Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego. Kolejnym wyzwaniem i powrotem do korzeni okazało się  prowadzenie UWAGI! - obecnie najlepszego magazynu reporterskiego TVN. Nie jest to zadanie łatwe, ale bardzo ważne. Jak sam mówi „Mamy do czynienia z największymi ludzkimi emocjami i dramatami. Staramy się pomoc nawet w sytuacjach pozornie beznadziejnych, często jesteśmy ostatnią deską ratunku....” Tomasz Kubat – Ambasador Wałbrzycha 2018

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe