USTAWA DEKOMUNIZACYJNA: OSIEDLE XXV-LECIA W BIELAWIE POZOSTANIE

  • 21.02.2018, 18:11
  • Telewizja Sudecka
USTAWA DEKOMUNIZACYJNA: OSIEDLE XXV-LECIA W BIELAWIE POZOSTANIE
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenia zastępcze, na mocy których zmienił nazwy 12 ulic na Dolnym Śląsku. Jest to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Wykaz ulic objętych dekomunizacją:

Bielawa: Przodowników Pracy --> Komandora Stefana Frankowskiego

Bielawa: Osiedle XXV-lecia PRL --> Osiedle XXV-lecia

Boguszów Gorce: Przodowników Pracy --> Anny Walentynowicz

Bolesławiec: II Armii Wojska Polskiego --> Generała Augusta Emila  Fieldorfa „Nila”

Korzeńsko: 22 stycznia --> Powstańców Wielkopolskich

Lubin: II Armii Wojska Polskiego --> II Brygady Legionów

Lwówek Śląski: Przodowników Pracy --> Legionów

Oborniki Śląskie: II Armii Wojska Polskiego --> Generała Stanisława Maczka

Przemków: 10 lutego --> Powstańców Styczniowych

Ruszów: II Armii Wojska Polskiego --> Ułańska

Wąsosz: 24 stycznia --> Powstańców Styczniowych

Żmigród: 23 stycznia --> Powstańców Styczniowych

W sumie w regionie ustawą dekomunizacyjną objęte zostaną prawdopodobnie 52 ulice. Do tej pory Wojewoda Dolnośląski wydał 37 zarządzeń zastępczych. Następne zarządzenia Wojewoda będzie mógł wydać dopiero po otrzymaniu kolejnych opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Uzyskanie opinii jest niezbędnym elementem tego postępowania. Okres oczekiwania na nie wstrzymuje bieg 3-miesięcznego terminu, przewidzianego na wydanie zarządzeń zastępczych, o czym stanowi art. 6 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 3 przywołanej na wstępie ustawy.

 

źródło: www.duw.pl

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Co wy na to?
Co wy na to? 23.02.2018, 10:17
Osiedle XXV lecia czego? Juz można dopisać III RP. Fakty jednak sa oczywistą oczywistością ,osiedle zostało wybudowane przez PRL i na XXV lecie PRL i nic tego nie zmieni,chyba ze wyburzenie i wybudowanie od nowa np. na XXV lecie katastrofy smoleńskiej .
magda
magda 22.02.2018, 13:01
Przynajmniej wojewodę mamy mądrego czego nie można powiedzieć o włodarzach miasta.Ale krótka ich kariera już.......
Tutejszy
Tutejszy 21.02.2018, 21:58
Bardzo dobra decyzja! Szczególnie cieszy uhonorowanie komandora Stefana Frankowskiego, którego żołnierski los związał z Bielawą, gdzie zakończył swoje życie w niemieckim szpitalu polowym w dawnym zamku hrabiów Sandreczki'ch. Do szpitala został przewieziony z oflagu w twierdzy srebrnogórskiej. Niestety, stało się to zbyt późno by go uratować. Komendant oflagu początkowo uznał, że komandor symuluje chorobę, chcąc podjąć próbę ucieczki (jedna taka, z tego oflagu, zakończyła się powodzeniem). Komandor Frankowski był pochowany w kwaterze wojskowej cmentarza katolickiego przy dzisiejszej ul. Żeromskiego w Bielawie. W latach 60. XX wieku zwłoki komandora i innych zmarłych w Bielawie polskich żołnierzy, ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojskowy we Wrocławiu. W miejscu pierwotnego pochówku Komandora, utworzono symboliczny grób dla uczczenia zmarłych w Bielawie żołnierzy Września 1939 r.
BB
BB 23.02.2018, 08:28
No faktycznie, związany z Bielawą że hej. Przywieźli go, umarł, wywieźli. Wielki honor dla naszego miasta. Takie na siłę doszukiwanie się czegokolwiek co by miasto nobilitowało. Prowincjonalne kompleksy i tyle.
Marian
Marian 21.02.2018, 22:33
A według mnie, dobrze zrobiło by zmiane nazwy na osiedle sowie .
sow
sow 22.02.2018, 14:16
osiedle Sowie Wzgórza już jest. Najlepszą nazwą było 100lecia
mnożnik
mnożnik 23.02.2018, 08:26
Lepsze byłoby 200-lecia. Dwa razy lepsze.

Pozostałe