POLAKÓW DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

  • 14.11.2017, 23:47 (aktualizacja 15.11.2017, 14:25)
  • Krzysztof Bachiński
POLAKÓW DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI
Pod patronatem Burmistrza Dzierżoniowa, Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa oraz Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa w sali koncertowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Świdnickiej odbyła się konferencja „Polaków drogi do niepodległości” Spotkanie jest inauguracją dzierżoniowskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które będą trwały przez cały 2018 r.

Wykład „Związki regionalizmu z dążeniami wolnościowymi”. wygłosił  prof. dr hab. Stefan Bednarek dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Program artystyczny  z prezentacją, przedstawiła młodzież; I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie. Koncert pieśni patriotycznej wykonali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie. Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny„Józef Piłsudski i Roman Dmowski . Polaków drogi do niepodległości”.
W debacie uczestniczyli: prof. dr hab. Krzysztof Kawalec dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu,  historyk, specjalizujący się w historii myśli politycznej, historii Polski i powszechnej XIX-XX wieku. Drugą stronę prezentował; dr hab. Piotr Cichoracki historyk, specjalizujący się w historii Polski XIX-XX wieku; adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikacje: „Z nami jest On. Kult Marszałka Piłsudskiego w wojsku w latach 1926-1939” (2001), „Legenda i polityka. Kształtowanie się wizerunku Marszałka Józefa Piłsudskiego w świadomości zbiorowej społeczeństwa polskiego w latach. Koordynatorami, panelu dyskusyjnego byli historycy: Janusz Maniecki i Mateusz Cegiełka. 

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe