MŁODZIEŻ SPRZĄTAŁA CMENTARZ EWANGELICKI W DZIERŻONIOWIE

  • 14.08.2017, 14:08 (aktualizacja 14.08.2017, 16:23)
  • Krzysztof Bachiński
MŁODZIEŻ SPRZĄTAŁA CMENTARZ EWANGELICKI W DZIERŻONIOWIE
12 lipca zakończył się wyjątkowy projekt, któremu przyświeca hasło „Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia". W polsko-niemieckim workcampie „Work for peace” brali udział młodzi ludzie, którzy przez dwa tygodnie pracowali na starym cmentarzu ewangelickim w Dzierżoniowie, by odkrywać i zachować to miejsce jako świadectwo międzykulturowej historii Dolnego Śląska.

Prace na cmentarzu w Dzierżoniowie trwały od 2 do 10 sierpnia (z wyjątkiem weekendu) w godzinach 9:00-13:30. 10 sierpnia o godzinie 16:00  na uporządkowanym cmentarzu odbyło się podsumowanie akcji którą poprowadziła Nelly Wacker. Na wydarzenie przybyli mieszkańcy oraz przedstawiciele urzędu miasta. Młodzież oprowadziła po uporządkowanym cmentarzu i wskazała ciekawe nagrobki, które udało się odkryć i odsłonić podczas prac. Punktem kulminacyjnym projektu było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie cmentarza oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia uczestników projektu.  
Organizatorami workcampu są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. Projekt jest wspierany przez Księdza Biskupa Waldemara Pytla oraz Urząd Miasta w Dzierżoniowie.Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – "Wolontariat dla dziedzictwa” 

Jak opisuje MAŁY LEKSYKON DZIERŻONIOWSKI, Henryka Kwiatkowskiego wydany w 1990 r. "W 1870 r władze miasta zakupiły 6 mórg gruntu za cmentarzem żydowskim, z przeznaczeniem na nowy cmentarz ewangelicki, poświęcony w 1872 r. Był on wyposażony w kostnicę, katakumby i dom grabarza. Przed 1878 rokiem otoczono go murem i zadrzewiono, przeważnie lipą i klonem. W latach dwudziestych naszego wieku cmentarz został poszerzony, zbudowano kaplicę pogrzebową. Po ostatniej wojnie służył on sporadycznie katolikom, by w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ulec zdewastowaniu, zwłaszcza w części wschodniej" 

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe