DOLNY ŚLĄSK. PAMIĘTAM POWÓDŹ

  • 18.12.2016, 14:45 (aktualizacja 18.12.2016, 15:09)
  • Telewizja Sudecka
DOLNY ŚLĄSK. PAMIĘTAM POWÓDŹ
Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. W projekcie Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź postaramy się sprawdzić, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu.

Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi  Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. W projekcie Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź postaramy się sprawdzić, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu.


Projekt bazuje na autorskiej metodzie „Pamiętam, że…” wykorzystywanej wcześniej przy publikacjach „Wrocław. Pamiętam, że…” oraz „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…”. Przedsięwzięcie będzie prowadzone przez cały 2017 r. Działania są planowane nie tylko we Wrocławiu, ale również w wielu dolnośląskich miejscowościach. Powódź jako fakt kulturowy – takie spojrzenie proponujemy.

 

 

Start projektu: Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 183, Wrocław), 21 grudnia 2016, środa, godz. 12.00.

Cele:
– zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.;
– zbiorowy film dokumentalny zrealizowany na podstawie zgromadzonych, opracowanych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.;
– wywiady z powodzianami, badania socjologiczne i teksty, które pomogą zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu;
– gromadzenie i digitalizacja zgromadzonego zasobu w sposób ciągły na portalu Dolnośląskość.pl.
 

 

Organizacja: Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Centrum Historii Zajezdnia

Realizacja: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza

Patronat Honorowy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Dolnośląski

Media: Dolnośląskość.pl, Magazyn „Wroclife”, Telewizja Sudecka

Partnerzy: Koleje Dolnośląskie, Obywatele24.pl

 

Strona internetowa: pamietampowodz.pl
Kontakt: Grzegorz Czekański, 666951823, [email protected]
Facebook: facebook.com/pamietampowodz
Materiały graficzne związane z projektem: http://pamietampowodz.pl/materialy-do-pobrania/

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe