PSY W SŁUŻBIE DOLNOŚLĄSKIEJ POLICJI

  • 09.05.2016, 10:02
  • Telewizja Sudecka
PSY W SŁUŻBIE DOLNOŚLĄSKIEJ POLICJI
Jeden to psi „detektyw” w wykrywaniu narkotyków, drugi to ekspert w wykrywaniu materiałów niebezpiecznych, a jeszcze inny to specjalista w patrolowaniu i tropieniu. Każdy z nich to przyjaciel i „kolega” w służbie , a również czasami poza nią , na którego zawsze można liczyć. Na co dzień dolnośląskich policjantów w służbie wspiera 56 psów służbowych.

Choć  nie mają mundurów, nie noszą broni ani środków przymusu bezpośredniego to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i coraz większej ilości urządzeń technicznych, elektronicznych nic nie jest w stanie zastąpić nosa psa i jego umiejętności węchu.

 

 

Obecnie na Dolnym Śląsku policjanci dysponują 56 psami, które każdego dnia z olbrzymim zaangażowaniem i oddaniem na rzecz bezpieczeństwa wykonują swoje zadania wspólnie z funkcjonariuszami. Najwięcej jest psów patrolowo-tropiących, bo aż 34. Policyjne psy tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw oraz  pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych. Czworonogi są również pomocne w trakcie zadań specjalnych m. in. podczas wyszukiwania materiałów wybuchowych i wykrywania narkotyków. Dominującymi rasami w służbie w policji są: owczarki niemieckie, owczarki belgijskie i labradory.

Aby pies mógł rozpocząć służbę musi przejść odpowiedni kurs. Szkolenia specjalistyczne przewodników psów służbowych prowadzi Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W Sułkowicach tresowane są psy patrolowo – tropiące, które poza przygotowaniem do działań prewencyjnych uczą się także tropienia ludzkich śladów. Kolejną ważną kategorią są psy do zadań specjalnych. Pomagają w walce z przestępczością narkotykową. Czworonogi przechodzą szkolenie w zakresie m. in. wyszukiwania zapachów środków odurzających, materiałów wybuchowych oraz identyfikacji śladów zapachowych. Podczas szkoleń z zakresu działań minersko-pirotechnicznych również policjanci uczą się prowadzenia działań w tym zakresie.

Wiele razy policyjne psy pomagały dolnośląskim funkcjonariuszom w realizowanych przez nich czynnościach. Jednym z przykładów na to jest wyszkolony do wyszukiwania zapachu środków odurzających pies Lara. Pracuje  dopiero od kilkunastu tygodni, a już kilka razy pokazał, że ma wspaniały nos jeżeli chodzi o odnajdywanie ukrytych narkotyków. W zeszłym roku na miejscu włamania do domków jednorodzinnych we Wrocławiu i w Dobrzykowicach użyte zostały policyjne psy, który po podjęciu śladów doprowadziły do zatrzymania podejrzanych o włamania.

Policyjne patrole - przewodnik i pies - odnoszą również duże sukcesy w zawodach kynologicznych organizowanych na terenie Polski oraz poza granicami naszego kraju. Sierż. Paweł Rębisz ze swoim psem Gabajorem, reprezentujący KPP w Jaworze podczas tegorocznych Międzynarodowych Zawodów Kynologicznych w Pardubicach zajął trzecie miejsce w kategorii przewodników międzynarodowych.

W ubiegłym roku psy patrolowo-tropiące użyte były ponad 1200 razy podczas różnego rodzaju działań. Natomiast psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych blisko 80 razy, do wyszukiwania narkotyków 120 razy.

Źródło: Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu

nadkom. Krzysztof Zaporowski

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe