SZKŁO - KRUCHE DZIEDZICTWO

  • 24.02.2016, 22:31 (aktualizacja 19.05.2016, 12:05)
  • Krzysztof Bachiński
SZKŁO - KRUCHE DZIEDZICTWO
24 lutego o godzinie 17:30 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbył się wernisaż wystawy „Szkło - kruche dziedzictwo w zbiorach lokalnych kolekcjonerów”. Szkło to niezwykle ciekawy materiał - kruchy i jednocześnie szlachetny. Od wieków zachwyca bogactwem zdobień i form.

Słowo wstępne wygłosił prof. Paweł Banaś - wrocławski historyk  badacz i kolekcjoner, autor wielu publikacji, w tym „Współczesne polskie szkło i ceramika” (1990), „Szkło huty Niemen” (1984), „Polskie współczesne szkło artystyczne” (1982), „Orbis Pictus. Świat dawnej karty pocztowej” (2005).
Na wystawie prezentowanej w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa zebrano szeroką gamę szkieł artystycznych i użytkowych od połowy XVIII do trzeciej dekady XX wieku. Zobaczyć tu można między innymi: osiemnastowieczne grawerowane kielichy, barwne szklanice, puchary w stylu biedermeier, śląskie szklanki, karafki, dzbanki, flakony z XIX wieku. Kolejną grupę stanowi szkło z przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojnia - bogate kieliszki, wazony, patery czy flakony - pochodzące ze znanych zakładów (w tym czeskiego Loetz-Witwe, Pallme-Konig & Habel, Wilhelm Kralik &Sohn), a także projekty Marii Kirchner czy Karla Wiedmanna. Na wystawie znalazły miejsce także kolekcjonerskie rarytasy - wyjątkowo rzadki emaliowany i złocony kieliszek z huty Piechowice z przełomu XIX i XX wieku oraz malachitowy wazon projektu Artura Plevy z wytwórni Kurta Schlevogta - oraz ciekawy zbiór szklanych kul z zatopionymi w masie dekoracjami kwiatowymi.
Wystawa dawnego szkła pochodzi ze zbiorów: Mariana Wódkiewicza, Krystyny i Mariana Czekajów oraz Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa. Wystawa prezentowana będzie od 25 lutego do 15 maja 2016 r.

Przed wernisażem, Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej zaprosiło na spotkanie z Arnoldem Kordasiewiczem, który poprowadził wykład:  "Bracia morawscy na ziemi dzierżoniowskiej” 

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe