GÓRY SOWIE NA PRZEDWOJENNYCH SLAJDACH

  • 27.12.2015, 14:35 (aktualizacja 29.12.2015, 13:56)
  • Krzysztof Bachiński
 GÓRY SOWIE NA PRZEDWOJENNYCH SLAJDACH
Szklane slajdy przedstawiające zimowe widoki Gór Sowich, zostały odnalezione w piwnicy domu w centrum Bielawy.

"Slajdy były w kilku skrzyneczkach, gdzie do dzisiaj zachowała się tylko jedna z 41 szklanymi pozytywami" wspomina Jerzy, który udostępnił te szklane zdjęcia. Przedstawiają różne widoki, część jest z naszego regionu, a część z Austrii z okolic Hallstatt. Jerzy miał jeszcze życzenie: jeżeli znajdą się osoby lub ich rodziny występujące na slajdach to gotowy jest je udostępnić. 

 

Foto 1. Słoneczne Skałki w zimowej scenerii. Po prawej stronie przy krawędzi zdjęcia, mało widoczna wieża na Wielkiej Sowie.

 

Foto 2. Nierozpoznane miejsce. 

Foto 3. Widok z okolic Kalenicy w stronę Miłkowa gdzie widać dymy pracujących zakładów. 

Foto 4. Nierozpoznane miejsce.

Foto 5. Nierozpoznane miejsce.

Foto 6. Nierozpoznane miejsce.

Foto 7. Slajdy są umieszczone  parami na szkle o wymiarach 130 x 57 mm o grubości 1 milimetra, gdzie pojedyńczy obrazek ma wymiar 54 x 54 mm. Zdjęcia są  przesunięte między sobą o 65 milimetrów i  minimalnie się różnią, zwłaszcza na pierwszym planie. Oglądając je w specjalnym przyrządzie z dwoma okularami, który stwarzał wrażenie oglądania przestrzennego. Testowy filmik 3-D z trzech slajdów znajduje się poniżej. 

 

Foto 8.  Po prawej prawdopodobnie fotograf, który wykonał te zdjęcia (nie pasuje do towarzystwa) i trzyma pokrowiec do tego stereo aparatu na szklane szybki? W tle hotel Flexsen w miejscowość Zürs am Arlberg w Austrii. Fotograf, który pojawia się jeszcze na innych slajdach, prawdopodobnie mieszkał w Bielawie, a podróżował samochodem z tablicami powiatu dzierżoniowskiego.

Foto 9. Nierozpoznane miejsce. Gdzieś w drodze między Bielawą a Austrią. Auto posiada tablicę rejestracyjna powiatu dzierżoniowskiego.

Wszystkie slajdy zebrałem w filmiku poniżej

 

Uwaga; wszelkie sugestie co do rozpoznanych miejsc i nazwiska  fotografa proszę pisać; [email protected] 

Pozostałe zdjęcia znajdują się na portalu Dolny-slask

Krzysztof Bachiński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej
Andrzej 09.01.2016, 19:58
Świetna robota. Pięknie się zachowały te slajdy jakościowo :)
Tutejszy
Tutejszy 01.01.2016, 01:44
Brawo Krzysztofie! Dobra robota !
Janek
Janek 29.12.2015, 10:19
Autor artykułu powinien solidnie popracować nad swoją polszczyzną.
Poza tym bardzo miło się ogląda.
Szczepan
Szczepan 29.12.2015, 21:43
Janku, do szału doprowadza mnie np. mówienie "dwutysięczny jedenasty" zamiast "dwa tysiące jedenasty" - czy jednak wypada, żebym zwracał innym uwagę. Poprawianie innych, jeżeli w ogóle zdecydujemy się na taki krok, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i dużo taktu.
Dlatego jeżeli faktycznie jesteśmy przekonani, że można to lepiej napisać, powiedzmy o tym dyskretnie i delikatnie, stosując się tym samym do starego biznesowego powiedzenia: "Chwal przy wszystkich, zwracaj uwagę w cztery oczy". Zwłaszcza że autor podał bezpośredni kontakt pod artykułem.
Przemo
Przemo 28.12.2015, 21:27
Foto nr 4 prawdopodobnie stok narciarski z W.Sowy.Gdzieś kiedyś takie podobne foto mignęło w necie i ktoś podpisał,że to właśnie okolice już nieistniejącej Bacówki
Aro
Aro 28.12.2015, 11:38
Przez chwilę myślałem, że foto 9 to droga do Michałowic ( https://www.google.pl/maps/@50… ) ale jednak nie.

Pozostałe