ZAPOMNIANE CMENTARZE

  • 02.11.2015, 12:21 (aktualizacja 02.11.2015, 12:53)
  • Krzysztof Bachiński
ZAPOMNIANE CMENTARZE
Są takie cmentarze o których mało kto pamięta... Odkrywane przez przypadek lub oznaczone małą tabliczką informującą, że był tu kiedyś cmentarz.

 Jeden z nich jest położony przy drodze z Dobrocina do Uciechowa, ukryty w zaroślach w odległości około 400 metrów na północ od kościoła św. Piotra i Pawła w Dobrocinie. Jest w opłakanym stanie, odczytać można tylko jedną z ostatnich zachowanych płyt nagrobnych. Pięć lat wstecz była jeszcze jedna. Widać ślady po "poszukiwaczach skarbów". Upływ czasu i  przyroda też zrobiły swoje. Cmentarz zajmuje  prostokątny obszar o wymiarach,  około 80 na 40 metrów i jest zaznaczony na mapie z 1936 r. W północnej i zachodniej części cmentarza można zauważyć zachowane granitowe słupki ogrodzenia. Gdy w 2014 roku utwardzano i asfaltowano w pobliżu drogi gospodarcze posprzątano zalegające na skraju cmentarza śmieci i prawdopodobnie postawiono drewniany krzyż oraz dwa duże kamienie zaznaczając w symboliczny sposób, że tu znajduje się wejście na cmentarz. 

ZAGADKOWY CMENTARZ NA PIASKOWEJ 

Przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Piaskowej w Dzierżoniowie znajduje się zapomniany cmentarz o wymiarach 50 na 30 metrów. Dłuższym bokiem przylegający do ul. Piaskowej, gdzie zachowała się  oryginalna podmurówka po ogrodzeniu i słupkach bramowych. Porośnięty jest on kilkudziesięcioletnimi drzewami i kryje w sobie do dziś niewyjaśnioną w pełni zagadkę. Istnieje kilka hipotez; pierwsza z nich mówi, że spoczywają tam rosyjscy żołnierze z XIX wieku, a kolejne chrześcijanie, prawosławni, więźniowie terroru komunistycznego po 1945 roku, grecka społeczność, bezdomni mieszkańcy miasta grzebani przez miasto przed ostatnią wojną jak i po niej.  Być może kilka hipotez jest tożsame z tym miejscem. Ostatnio  (w 2015 r.) rozmawiałem z panią która mieszka w pobliżu od 1947 roku,  wspomina  że cmentarz był ogrodzony, zadbany można było większość nagrobków odczytać, ale też były groby zaniedbane. Pamięta, że odbywały się tu pogrzeby, czasami z księdzem i rodziną. Ale większość tylko grabarz i jakiś urzędnik. Pogrzeby odbywały  się w dzień do końca lat 60 XX w. Obecnie zachowały się niektóre obmurówki grobów wykonane z kamienia, cegły i betonu. Zachowany jest również ostatni fragment po betonowym krzyżu prawosławnym. 

CMENTARZ BERGMANA

Cmentarz ,,Bergmana" znajdował się za obecnym kinem ,,Zbyszek" w Dzierżoniowie. Powstał w 1845 roku. Protestancka gmina kościelna w latach 30. XX wieku, przebudowała część cmentarza na kościół naturalny, latem odprawiano tam msze. Do obecnych czasów zachował się krąg dawnego letniego kościoła  w południowej części parku. 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe