KOLEJNE ZATRZYMANIA NA DOLNYM ŚLĄSKU

  • 13.07.2012, 11:10
  • Katarzyna Krzak
KOLEJNE ZATRZYMANIA NA DOLNYM ŚLĄSKU
Kolejne 7 osób zatrzymali na terenie Dolnego Śląska funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Wszyscy zatrzymani to obywatele Ukrainy, którzy przebywali lub pracowali wbrew obowiązującym przepisom.

10 i 11 lipca br., podczas kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP, a także w ramach działań w ochronie szlaków komunikacyjnych, funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 7 obywateli Ukrainy, w tym 2 kobiety. Dwoje z nich zostało zatrzymanych w Kudowie Zdroju i Kłodzku. Mężczyzna przyznał się do wyłudzenia polskiej wizy i poddał się dobrowolnie karze 10-ciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Kobieta podróżująca z Republiki Czeskiej została zatrzymana w związku z brakiem ważnego dokumentu pobytowego. Pozostałe 5 osób pracowało nielegalnie – bez umów i oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Kobieta zajmowała się zbieraniem malin na plantacji w gminie Strzegom. Z kolei mężczyźni pracowali w Kowarach, jako pracownicy fizyczni przy naprawie szlaków górskich.

Wszystkim zatrzymanym Straż Graniczna wydała decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia Polski, ponadto przez rok nie będą mogli ponownie wjechać na jej terytorium.

Natomiast wobec pracodawców zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie ich grzywną. W myśl przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nielegalne zatrudnienie cudzoziemców traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi kara nie mniejsza niż 3 tys. zł. O jej wysokości zadecyduje sąd.

Źródło: SOSG w Kłodzku por. Renata Sulima Rzecznik Prasowy

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe