II TURNIEJ RYCERSKI

  • 17.06.2013, 14:06
  • Katarzyna Krzak
II TURNIEJ RYCERSKI
W Kłodzku 27 -28 lipca odbędzie się II Kłodzki Turniej Rycerski i I Jarmark średniowieczny nad którym patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego i władze samorządowe gmin i powiatu kłodzkiego.

Kim jesteśmy? Grupą osób w bardzo różnym wieku, które połączyło jedno: fascynacja czasami średniowiecza. Stąd też ciągłe nasze starania o jak najwierniejsze odtwarzanie przedmiotów codziennego użytku, strojów, tańców i walk tamtej epoki. Stąd też ciągła praca: dowiedzieć się jak najwięcej, być coraz bardziej dokładnym, unikać błędów w rekonstrukcji strojów i broni, szukać informacji na temat kroków w tańcach i ćwiczyć z zapałem i radością, aby potem wyjść do ludzi i pokazać naszą pasję.
Właśnie dlatego bierzemy udział w wielu imprezach o mniejszym czy większym zasięgu. Uczestniczymy w turniejach i piknikach rycerskich organizowanych przez inne bractwa (w kraju i za granicą) jak również w mniejszych, choć równie ważnych imprezach, jakimi są pokazy w szkołach czy ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych.
Trudno powiedzieć kiedy i komu narodził się taki pomysł. Jednak w ubiegłym roku, dzięki życzliwemu wsparciu władz samorządowych, KCKSiR oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej marzenie nasze bractwowe przybierało realne kształty i odbył się I Kłodzki Turniej Rycerski, a my już teraz możemy zaprosić wszystkich chętnych na kolejny, II Kłodzki Turniej Rycerski.
Tegoroczny turniej będzie pokazową walką o laur zwycięstwa w trzech konkurencjach: w turnieju bojowym, łuczniczym oraz zapasach średniowiecznych. Z obserwacji wiemy, że turniej bojowy – będący starciem dwóch zakutych w zbroje rycerzy – jako bardziej widowiskowy – przyciąga większą ilość widzów, jednak miłośnikom cichego szeptu lecącej strzały – konkurencja łucznicza również dostarcza wielu emocji. Zapasy średniowieczne są natomiast malowniczą konkurencją, która powoduje, że zgromadzeni widzowie nie potrafią się powstrzymać od głośnego dopingowania zawodników.
W wymienionych zawodach wezmą udział członkowie z zaprzyjaźnionych bractw m.in. z Ziębic, Lewina Brzeskiego, Milicza, Opola, Starogardu Gdańskiego, Malborka, Zielonej Góry, Oławy, Nysy, Zamku Czocha, Zamku Książ, Zamku Grodziec i inni. Ponadto planujemy też konkurencje dla publiczności, które pozwolą jej z obserwatorów przemienić się w uczestników średniowiecznych potyczek.
Ozdobą tych dwóch głównych konkurencji będą pokazy tańców średniowiecznych oraz zajęcia dla wszystkich chętnych, między innymi nauka tańca, szermierki, szycie sakiewek czy wyplatanie sznureczków.
Turnieje organizowane są przez nas jako otwarte spotkania miłośników tradycji i historii skierowane do mieszkańców Kłodzka i okolic oraz wszystkich, którym leży na sercu tradycja i dziedzictwo narodowe. Tylko dzięki wsparciu darczyńców, pracy własnej członków Stowarzyszenia oraz życzliwości osób i instytucji są możliwe do realizacji działania podejmowane przez Bractwo.

Źródło: Komes Bractwa Maria Biłas

 

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe