JAK UNIKNĄĆ KRADZIEŻY TELEFONU KOMÓRKOWEGO?

  • 18.06.2013, 12:54
  • Katarzyna Krzak
JAK UNIKNĄĆ KRADZIEŻY TELEFONU KOMÓRKOWEGO?
17 czerwca Dzierżoniów nieznany sprawca ukradł telefon komórkowy pozostawiony bez nadzoru strata 1100 zł. Tego samego dnia na ul. Świdnickiej w sklepie nieznany sprawca ukradł telefon wartości 400 zł, a niedługo potem w innym sklepie został skradziony telefon za 600 zł.

17 czerwca Dzierżoniów nieznany sprawca ukradł telefon komórkowy pozostawiony bez nadzoru, strata 1100 zł. Tego samego dnia na ul. Świdnickiej w sklepie nieznany sprawca ukradł telefon wartości 400 zł, a niedługo potem w innym sklepie został skradziony telefon za 600 zł. Sprawcy w każdym z tych przypadków wykorzystali chwilową nieuwagę pokrzywdzonych. To tylko kilka przykładów tego typu kradzieży, których każdego dnia odnotowujemy na terenie całego powiatu. Jak się przed tym uchronić?

Po pierwsze nie zostawiaj torby lub bagażu bez opieki. Takie zachowanie jest bardzo lekkomyślne. Wystarczy chwila nieuwagi aby nasz bagaż zniknął. Nie ma się co łudzić - złodziej widząc, że w pozostawionej torbie jest telefon nie zabierze tylko telefonu ale weźmie całą torbę. Staraj się więc nie odchodzić zbyt daleko od pozostawionego bagażu, a jeśli już musisz - nie spuszczaj go z oczu. Nie przyjmuj również ofert popilnowania bagażu od nieznajomych osób. Trudno wierzyć w to, że nowo poznana
osoba chce bezinteresownie popilnować naszej torby. Oczywiście uczciwych osób nie brakuje, lecz nie wolno popadać w skrajności i wierzyć wszystkim nowo poznanym ludziom.
2
Nie chowaj telefonu komórkowego w tylnej kieszeni spodni. Taka kieszeń jest najbardziej dostępna dla kieszonkowców, ponieważ nie widzisz co dzieje się za Twoimi plecami. Nie zawsze można liczyć na to, że ktoś dobroduszny zwróci uwagę gdy coś będzie nie tak. Warto polegać na swoim zdrowym rozsądku. Wprawiony kieszonkowiec wyjmie telefon komórkowy z tylnej kieszeni tak, że nawet tego nie poczujesz. Telefon najlepiej trzymać w wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Złodziej na pewno nie
odważy się w miejscu publicznym rozpiąć Ci kurtkę i sięgnąć po telefon.
3
Unikaj zatłoczonych miejsc. Takie miejsca sprzyjają kradzieżom, ponieważ czując ogólny ścisk w tłumie, nie będziesz w stanie wyczuć jak ktoś delikatnie wyciąga Ci telefon z kieszeni. Poza tym w tłumie trudno będzie zauważyć podejrzane zachowanie aby w porę na to zareagować. Jeśli jesteś zmuszony być w takim miejscu, staraj się jak najszybciej stamtąd wyjść.
4
Nie trzymaj telefonu w ręku. Telefon komórkowy jest mały, ale mimo tego bardzo łatwo wyrwać go z ręki. Nawet nie wymaga to przeszukiwania kieszeni ofiary. Wystarczy, że złodziej upatrzy sobie, że trzymasz telefon w ręku, podbiegnie do Ciebie, zada jeden cios i ucieknie z komórką.
5
Najczęściej do kradzieży dochodzi wówczas kiedy na dosłownie na chwilkę pozostawimy telefon bez opieki. Takie sytuację najczęściej zdarzają się w sklepach i lokalach. Bądźmy czujni i pamiętajmy o starym porzekadle Okazja czyni złodzieja. Telefon najlepiej mieć stale przy sobie i nie zostawiać go na stoliku czy ladzie sklepowej.

Źródło: podinsp. Mariusz Furgała KPP w Dzierżoniowie

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe