PODSUMOWANIE MINIONYCH WAKACJI

  • 05.09.2013, 10:43
  • Katarzyna Krzak
PODSUMOWANIE MINIONYCH WAKACJI
Policjanci z dzierżoniowskiej Komendy przez ostatnie dwa miesiące dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Większość młodzieży z rozsądkiem potraktowała okres wakacyjnej przerwy od nauki, spędzając ją w miłej i spokojnej atmosferze.


Policjanci z dzierżoniowskiej Komendy przez ostatnie dwa miesiące dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Większość młodzieży z rozsądkiem potraktowała okres wakacyjnej przerwy od nauki, spędzając ją w miłej i spokojnej atmosferze. Byli jednak tacy, których policjanci zatrzymywali w związku z popełnionymi kradzieżami, z czy też za wybryki chuligańskie. Patrząc na policyjne analizy, opisywane przypadki miały raczej charakter incydentalny. Można przyjąć że wakacje 2013 były bezpieczne w całym powiecie dzierżoniowskim.
Jak dowodzi wieloletnia praktyka i obserwacje - wakacje są nie tylko czasem wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Większy luz i swoboda zachowań, niewłaściwy nadzór ze strony opiekunów - stanowią jedną z szeregu przyczyn nieszczęśliwych zdarzeń - utonięć, wypadków komunikacyjnych, a także przestępstw i wykroczeń popełnionych przez samych nieletnich jak i na ich szkodę. Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie objąć ich specjalnym nadzorem. Aby zapobiegać tragediom, w czasie wakacji policjanci prowadzili działania pn. „Bezpieczne wakacje 2013”.
Dzierżoniowscy policjanci kontrolowali miejsca spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, a w szczególności puby, dyskoteki, kąpieliska, parki, itp. pod kątem zapobiegania oraz ujawniania zjawisk patologicznych, łącznie wykonano 33 kontroli. Kontrolą objęte zostały także punkty sprzedaży alkoholu z ukierunkowaniem na sprzedaż napojów alkoholowych nieletnim. W czasie wakacji szczególnie interesowano się nieletnimi, którzy w godzinach nocnych przebywali bez opieki - byli oni nie tylko legitymowani, ustalano również powód braku nadzoru przez dorosłych.
W okresie wakacji policjanci w całym powiecie interweniowali w 2030 przypadkach, w tym 1103 w Dzierżoniowie i 927 w Bielawie. Zostało zatrzymanych na gorącym uczynku 202 sprawców przestępstw. Pomimo licznych apeli o zachowanie trzeźwości za kierownicą, policjanci w tym okresie zatrzymali aż 109 pijanych kierowców z tego na terenie miasta i gminy Dzierżoniowa 71, na terenie miasta i gminy Bielawa 38. Został zgłoszony jeden rozbój, którego sprawcy zostali ustaleni i zatrzymani. Odnotowaliśmy 8 bójek i pobić i tu również sprawcy zostali ustaleni i odpowiedzą przed sądem za swoje czyny. Na przestrzeni lipca i sierpnia doszło w całym powiecie do 99 kolizji i 15 wypadków drogowych w których śmierć na miejscu poniosły 3 osoby, a 14 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również 41 osób poszukiwanych przez Sądy i Prokuratury.
Jak obrazują powyższe cyfry, mimo podjętych wielu działań nie udało się uniknąć tragedii, ale na pewno wielu nieszczęściom policjanci zapobiegli. Dlatego w przyszłym roku również będzie przeprowadzona taka akcja.

Źródło: podins. Mariusz Furgała Rzecznik Prasowy KPP w Dzierżoniowie

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe