Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

NOWE ZAKŁADY W SPECJALNEJ STREFIE

Pięć tysięcy nowych miejsc pracy i ponad 5 miliardów złotych przeznaczonych na inwestycje – tak można podsumować tegoroczne sześć miesięcy działalności Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej.
NOWE ZAKŁADY W SPECJALNEJ STREFIE

Pięć tysięcy nowych miejsc pracy i ponad 5 miliardów złotych przeznaczonych na inwestycje – tak można podsumować  tegoroczne sześć miesięcy działalności Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej.

Uwieńczeniem tego sukcesu było wręczenie 65 zezwoleń na działalność w Strefie. W uroczystości zorganizowanej w Zamku Książ  wzięli udział inwestorzy, samorządowcy oraz wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która bardzo wysoko oceniła wynik spółki.

– W WSSE drzemie ogromny potencjał - stwierdziła. - Te 5 tysięcy  miejsc pracy na obszarach objętych Strefą daje w efekcie niemal 50 tysięcy wokół nich, ponieważ zatrudnienie znajdują zarówno poddostawcy, jak i kooperanci. WSSE  stała się kołem zamachowym regionalnej gospodarki – mówiła wiceminister Antoniszyn - Klik.

Wyniki spółki są imponujące: jest 4 specjalną strefą w Europie, swoim zasięgiem obejmuje 4 województwa - dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lubuskie, 44 miejscowości. Na terenach objętych Strefą prowadzi działalność 170 inwestorów.

Niewątpliwie sukcesem było wręczenie dziś zezwolenia na działalność firmie Volkswagen Poznań, która we Wrześni zamierza rozpocząć produkcję nowego modelu Craftera. Produkcja ruszy za półtora roku i docelowo z taśm montażowych będzie zjeżdżać 80 tysięcy aut rocznie.

-  Negocjacje trwały kilka miesięcy i dzięki przychylności zarządu Strefy zakończyły się  lądowaniem spółki w Polsce, we Wrześni – żartował Szymon Trzebiatowski, członek zarządu Volkswagen Polska. Mało kto wie, że WSSE „INVEST-PARK” prezentowała inwestorowi tereny z pokładu helikoptera. Niemiecki koncern zainwestuje w budowę fabryki około 3 miliardów 300 tysięcy złotych. W rezultacie pracę przy produkcji Craftera znajdzie około  2300 osób.

Samochodowy potentat nie był jedynym dużym inwestorem rozpoczynającym działalność w strefie. Producent foli spożywczej  Great Maple Company podczas uroczystości zapowiedział, że zamiast deklarowanych 70-ciu miejsc pracy, zapewni w Szprotawie (w województwie lubuskim) około tysiąc.

Optymizmem napawa fakt, że  podjęciem działalności w WSSE jest zainteresowanych coraz więcej rodzimych przedsiębiorców. Dziś certyfikaty odebrało 27 polskich inwestorów, i co więcej nie zawsze były to duże koncerny. Najmniejszą, która uzyskała zezwolenie była rodzinna firma MAXPRO CNC z Wałbrzycha zajmująca się m.in. produkcją rowerów elektrycznych oraz riksz. Zatrudni jedynie 3 osoby i zainwestuje „zaledwie” 500 tys. złotych.

- W Polsce nie mam na nie zbytu, więc wysyłam je do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii – stwierdziłprezes AndrzejŁoziński, pomijając skromnie, że tylko w Londynie jeździ 300 rowerów wyprodukowanych w firmie. Co ciekawe - jego rikszą pojechali do ślubu przyjaciele brytyjskiej pary książęcej. Oczywiście księżna Kate i książę Harry byli obecni na uroczystości. Niestety, nie udało się uzyskać informacji, czy brytyjski następca tronu z małżonką skorzystał również  tego środka lokomocji.

Prezes WSSE Barbara Kaśnikowska, która od ponad roku piastuje tę funkcję, po zakończeniu uroczystości  nie ukrywała satysfakcji.

- Przed rokiem  zostało wydanych zaledwie 27 zezwoleń.  To półrocze było rekordowe, więc nawet jeśli do końca roku znacznie mniej inwestorów będzie się ubiegać o zezwolenia, to  i tak osiągnęliśmy sukces.

Minister Antoniszyn-Klik podsumowując uroczystość podkreślała, że Strefa jest dobrym miejscem dla wszystkich inwestorów: małych i dużych, zagranicznych i polskich, których jest coraz więcej. – Różnorodność, innowacyjność i wartość inwestycji, na które dziś wręczono zezwolenia, pokazuje dobry trend w europejskiej i polskiej gospodarce – mówiła, apelując równocześnie do inwestorów o wsparcie dla systemowych inicjatyw podejmowanych przez resort gospodarczy i zarządy stref ekonomicznych związanych z dostosowaniem szkolnictwa zawodowego dla potrzeb nowoczesnych firm. 

 
 
 
 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Gość 14.07.2014 14:08
No i co Rysiu? Bielawa w ogonie wykorzystania miejsc w strefie.
Gość 11.07.2014 11:33
dalej głosujcie na idiotę bez matury to będziecie jagody zbierac
Gość 10.07.2014 21:36
w bielawie oprócz podstrefy wałbrzyskiej mamy jeszcze bielawski park przemysłowy gdzie też gówno się dzieje brawo czerwony!
Gość 10.07.2014 14:09
tusk DUPA i kamieni kupa
Gość 09.07.2014 10:20
Oczywiście w Bielawie nic, sorry takiego mamy nieudolnego burmistrza bez matury.
Gość 08.07.2014 19:32
Metzeler(?) ddz.doba.pl/?s=subsite&id=41720&mod=1
Gość 08.07.2014 19:30
Metzeler(?) ddz.doba.pl/?s=subsite&id=41720&mod=1
Reklama
Reklama
Reklama