WIELKIE RATOWANIE W NOWEJ RUDZIE

  • 27.05.2015, 09:02
  • Admin TVS
WIELKIE RATOWANIE W NOWEJ RUDZIE
25 maja w Nowej Rudzie Słupcu odbyła się druga edycja ogólnopolska XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Po dogrywce wygrały szkoły z Bożkowa i Marcinowic odstawiając rywali z Warszawy, Rzeszowa i Poznania.

25 maja w Nowej Rudzie Słupcu odbyła się druga edycja ogólnopolska XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Po dogrywce wygrały szkoły z Bożkowa i Marcinowic odstawiając rywali z Warszawy, Rzeszowa i  Poznania.

Podczas turnieju uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych sprawdzali swoje umiejętności z zakresu ratowania ludzkiego życia. Do Nowej Rudy przyjechały reprezentacje aż 67 szkół z 6 województw. Pobity został tym samym frekwencyjny rekord.

Czteroosobowe drużyny zostały podzielone na dwie kategorie: gimnazjalną i ponadgimnazjalną.  Rywalizacja odbywała się w części teoretycznej (test pisemny) oraz praktycznej, podczas której Komisja Konkursowa sprawdzała umiejętność ratowania ludzkiego życia.  W przerwie odbył się pokaz ratownictwa drogowego przygotowany przez Państwową Straż Pożarną z Nowej Rudy oraz Pogotowie Ratunkowe z Kłodzka i Świdnicy.

 

Główną nagrodę, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrał Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich z Bożkowa. Za zwycięzcami na podium stanęło I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Kłodzku z oddziałami dwujęzycznym. Trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

Wśród gimnazjów najlepsza okazała się reprezentacja z Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach. Drugie miejsce przypadło dla Gminnego Zespołu Szkół nr 2 z Wałbrzycha, a trzecie dla Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu.

 

Promocja regionu

- Cieszę się, że nasza praca przyciąga z roku na rok coraz więcej szkół, których uczniowie chcą umieć ratować ludzkie życie. Pytania są coraz trudniejsze, a mimo to wciąż dochodzi do dogrywek w walce o najlepsze miejsca.  – mówi Julian Golak, główny organizator Turnieju i dodaje, że oprócz głównego celu Turniej to również doskonała promocja Nowej Rudy. - Cieszę się, że oprócz nauki pierwszej pomocy skutecznie zachęcamy do poznawania naszego pięknego regionu. Uczestnicy zwiedzają najciekawsze atrakcje, wykupują noclegi i robią zakupy w noworudzkich sklepach – przekonuje.

Najlepszym uczestnikiem „Osobowością Turnieju” jury wybrało Adriana Lejczaka, z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Lubania, który w nagrodę wyjedzie na dwutygodniowy międzynarodowy obóz integracyjny.

Organizatorzy

Turniej odbywał się pod patronatem merytorycznym prof. dr hab. Juliusza Jakubaszko (prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej). Patronami honorowymi byli:  Bogdan Zdrojewski (poseł do Parlamentu Europejskiego), Robert Jagła (poseł na Sejm RP), Barbara Zdrojewska (przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Cezary Przybylski  (marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Smolarz (Wojewoda Dolnośląski), Beata Pawłowicz (Dolnośląski Kurator Oświaty), Maciej Awiżeń (Starosta Kłodzki), Tomasz Kiliński (burmistrz Nowej Rudy) oraz dr Roman Szełemej (prezydent Wałbrzycha).

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Wśród współorganizatorów znaleźli się:  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy, Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej, Pogotowie Ratunkowe w Kłodzku i Świdnicy, Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Rudzie oraz Centrum Turystyczno – Sportowe w Nowej Rudzie.

Admin TVS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe