KKW JAMA WAŁBRZYCH Z SUKCESAMI NA OOM I PUCHARZE POLSKI MTB

W minionym tygodniu kolarze KKW JAMA Wałbrzych rywalizowali na dwóch imprezach. O medale Mistrzostw Polski Juniorzy Młodsi rywalizowali na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a następnie odbyła się druga edycja Pucharu Polski MTB.

W czwartek kolarze walczyli w Sieprawiu k. Wieliczki w województwie małopolskim, które jest gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2012 roku. Aby wziąć udział w tych zawodach zawodnik musiał uzyskać kwalifikację, zdobywając punkty na czterech wyznaczonych do tego zawodach. Do rywalizacji zakwalifikowało się 40 najlepszych w Polsce Juniorów Młodszych oraz 20 Juniorek Młodszych. KKW JAMA Wałbrzych reprezentowali Mateusz Banaś, Krzysztof Bujalski, Filip Helta, Patrycja Piotrowska i Łukasz Winiarski, przez co KKW JAMA miała jedną z liczniejszych reprezentacji na zawodach.

Trasa przygotowana przez organizatorów miała niespełna 3 km. Zlokalizowana na stoku narciarskim w Sieprawiu składała się z kilkunastu naprzemiennych zjazdów i podjazdów po trawiastym stoku. Mimo, że trasa nie była trudna technicznie wymagała od zawodników bardzo dobrego przygotowania siłowego i wytrzymałościowego. Juniorzy Młodsi mieli do pokonania 4 okrążenia, a Juniorki Młodsze o jedno okrążenie mniej. Ulewa, jaka przeszła nad Sieprawiem w dniu poprzedzającym zawody spowodowała, że trasa zrobiła się grząska, co jeszcze utrudniało rywalizację, a organizatorzy wraz z sędziami byli zmuszeni nieznaczenie zmodyfikować trasę, ponieważ jeden podjazd stał się nieprzejezdny i nawet pokonanie go biegiem wraz z rowerem było prawie niemożliwe.

Jako pierwsze do rywalizacji stanęły Juniorki Młodsze. Patrycja Piotrowska została ustawiona na starcie zgodnie z kwalifikacjami na 16 miejscu i od startu jechała dobrym tempem doganiając kolejne rywalki, na ciężkiej fizycznie trasie z każdym kilometrem zajmowała wyższą lokatę i na mecie zameldowała się, jako 10 zawodniczka Polski. Następnie na starcie zostali ustawieni Juniorzy Młodsi z 4 reprezentantami KKW JAMA. Spiker zawodów wyczytując zawodników KKW JAMA informował, że jest to jeden z czołowych ośrodków kolarskich szkolących młodzież w Polsce i zaznaczył, że Łukasz Winiarski jest jednym z faworytów do medalu. Zaraz po starcie okazało się, że miał rację w czołowej dziesiątce jechała cała czwórka zawodników KKW JAMA Wałbrzych, a Łukasz Winiarski nadawał tempo na czele peletonu. Dalsza rywalizacja krystalizowała układ sił w grupie. Na czele tempo nadawała czwórka zawodników wraz Łukaszem Winiarskim, a Filip Helta i Krzysztof Bujalski zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce. Jako pierwszy z czołówki zaatakował Marceli Bogusławski z Integral Collections MTB Team LKK LUKS Sławno i zaczął uzyskiwać znaczną przewagę, jako pierwszy w pogoń za Nim rzucił się Łukasz Winiarski zyskując przewagę nad rywalami. Na ostatnim okrążeniu nie było już zmian Łukasz Winiarski nie zdołał dogonić Bogusławskiego, ale zajął rewelacyjne drugie miejsce uzyskując tytuł V-ce Mistrza Polski, Filip Helta jadąc równym, wysokim tempem przez cały wyścig wyprzedzał kolejnych rywali i zakończył rywalizację na 6 pozycji, Krzysztof Bujalski zajął 12 miejsce, a Mateusz Banaś ukończył wyścig na 22 miejscu w Polsce. Rewelacyjna postawa wszystkich zawodników spowodowała, że KKW JAMA Wałbrzych zwyciężyła w klasyfikacji Klubowej i została najlepszym klubem MTB w Polsce, a dodatkowo miała główny udział w zajęciu przez Dolny Śląsk drugiego miejsca w klasyfikacji województw.

Kolejnym wyścigiem była druga edycja Pucharu Polski MTB, której organizatorem była zawodowa grupa MTB JBG-2 Team. Wyścig odbywał się w Ustroniu, a przygotowana runda była długości 2,4 km. Trasa składała się z kilku technicznych przeszkód, miedzy innymi prowadziła po torze BMX, a także znajdowały się na niej trudne technicznie zjazdy, z licznymi korzeniami, a towarzysząca po raz kolejny deszczowa pogoda utrudniała wielu zawodnikom walkę. Niebezpieczny upadek zaliczył Marek Galiński najbardziej utytułowany kolarz MTB w Polsce, a aktualnie także trener kadry MTB, który musiał udać się do szpitala.

Kolarze KKW JAMA po raz kolejny zdobywali punkty do klasyfikacji generalnej. Jako pierwszy do rywalizacji stanął Kamil Tarnawski, który poprawił swoją pozycję z poprzedniej edycji i w kat. Młodzik zajął 6 miejsce. Jako kolejni na starcie stanęli Juniorzy Młodsi, którzy dwa dni wcześniej rywalizowali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Łukasz Winiarski tym razem zajął miejsce poza podium i ukończył wyścig na 4 pozycji, Filip Helta zajął bardzo dobrą 5 lokatę, a Mateusz Banaś i Krzysztof Bujalski, którzy zaciekle walczyli na trasie zajęli odpowiednio 7 i 8 miejsce. Wśród Juniorek Młodszych Patrycja Piotrowska zakończyła wyścig na 7 miejscu poprawiając wynik z OOM. Bardzo dobrze spisał się Łukasz Szymczuk, który potwierdził wysoką formę. Na rozgrywanych niedawno Mistrzostwach Polski w Kielcach jechał na medalowej pozycji i zmierzał pewnie do mety, ale medalu pozbawił go defekt w postaci „gumy”, a tym razem zajął 4 miejsce przegrywając miejsce na podium o 17 sekund. Jako ostatni na starcie stanął Dawid Bujalski, który do pokonania miał 7 okrążeń i w rywalizacji zawodników Poniżej 23 lat zajął 13 pozycję.

Za nami emocjonujący i bogaty w sukcesy tydzień, a teraz czas na odpoczynek i przygotowanie do kolejnych ważnych zawodów z cyklu Pucharu Polski, które odbędą się w Jeleniej Górze 17-19.08, a których organizatorem będzie Maja Włoszczowska.