Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PRZED NAMI FESTIWAL MONIUSZKOWSKI

Tego lata Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju obchodzi jubileusz 50-lecia. Wyjątkowe święto Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej, to zakrojony z rozmachem program koncertów i spotkań, które będą miały miejsce między 20 a 25 sierpnia w malowniczym krajobrazie dolnośląskiego uzdrowi
PRZED NAMI FESTIWAL MONIUSZKOWSKI

Tego lata Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju obchodzi jubileusz 50-lecia. Wyjątkowe święto Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej, to zakrojony z rozmachem program koncertów i spotkań, które będą miały miejsce między 20 a 25 sierpnia w malowniczym krajobrazie dolnośląskiego uzdrowiska.

Pięćdziesiąt lat temu w parkach, kościołach i salach koncertowych Kudowy-Zdroju pierwszy raz rozbrzmiała muzyka Stanisława Moniuszki, a to dzięki zaangażowaniu Wacława Kaniewskiego, ówczesnego dyrektora uzdrowiska i Władysława Skoraczewskiego, śpiewaka operowego i dyrygenta. Pół wieku wspaniałych koncertów i występów wielkich artystów to okazja do zaprezentowania wyjątkowego programu, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wkroczenia w kolejne pięćdziesięciolecie w myśl słów „Moniuszko odczarowany”. W tym wyjątkowym roku jubileuszowy program stworzony został przez Stanisława Rybarczyka, nowego dyrektora artystycznego Festiwalu Moniuszkowskiego, wybitnego dyrygenta i animatora kultury. W jubileuszowej edycji Festiwalu króluje „Straszny dwór” w wykonaniu Opery Krakowskiej. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpią Małgorzata Walewska, soliści Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Hradec Kralove pod batutą Andreasa Sebastiana Weisera. Spotkania ze Stefanią Toczyską i Marią Fołtyn poprowadzi Wanda Ziembicka, rzecznik prasowy Festiwalu. W spektaklu teatralnym „Moniuszkowo" w reżyserii Zbigniewa Lesienia wystąpią m.in. Danuta Błażejczyk i Janusz Szrom.Nowością jubileuszowej edycji będzie zainicjowany w tym roku I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju współorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Warcisława Kunca wystąpią na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym. Tradycją organizatorów Festiwalu jest poszukiwanie nowych, inspirujących form prezentowania twórczości Stanisława Moniuszki. W tym roku w kudowskim Teatrze pod Blachą podczas koncertu „Moniuszko po klezmersku” ze specjalnie na Festiwal przygotowanym programem wystąpią polskie gwiazdy muzyki żydowskiej - Magda Brudzińska i zespół Klezzmates. Festiwalowi towarzyszy również Sesja Muzykologiczna „Stanisław Moniuszko i jego epoka” z udziałem wybitnych naukowców współorganizowana przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pokaz multimedialny Witolda Liszkowskiego, a także inne znakomite wydarzenia jak koncerty plenerowe czy Korowód Moniuszkowski z udziałem artystów, władz, turystów i mieszkańców miasta.

Program festiwalu na : www.festiwalmoniuszkowski.pl


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: .....Treść komentarza: Fajny zespół i atmosfera ,polecam z włoskich wykonawców Ludovico Einaudi super kompozytor.Data dodania komentarza: 29.09.2022, 19:50Źródło komentarza: W Pałacu Kamieniec gościł Dolnośląski Festiwal MuzycznyAutor komentarza: MirekTreść komentarza: A gdzie są odpowiednie służby?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 18:12Źródło komentarza: Kontrola składowisk odpadów na terenie Dolnego ŚląskaAutor komentarza: anoTreść komentarza: Określenie: TRASA SUDECKA łącząca Kotlinę Jeleniogórską i Kotlinę Kłodzką - to nieporozumienie. Powinna się nazywać TRASA PODSUDECKA , bo TRASA SUDECKA przebiega od Jeleniej Góry , przez Wałbrzych do Kłodzka i tak się powinna nazywać i ona też powinna na całym odcinku zostać PRZEBUDOWANA !!!Data dodania komentarza: 29.09.2022, 17:39Źródło komentarza: Rusza budowa III etapu Obwodnicy DzierżoniowaAutor komentarza: GośćTreść komentarza: A co z energią odnawialną ?. Jest od tego spółkaData dodania komentarza: 29.09.2022, 13:02Źródło komentarza: Będą wyłączane światła uliczneAutor komentarza: listopadTreść komentarza: Jak nakazuje tradycja Oktoberfest odbył się we wrześniu 😂😂😂Data dodania komentarza: 28.09.2022, 11:34Źródło komentarza: Oktoberfest w Browarze JedlinkaAutor komentarza: nie dla spalarniTreść komentarza: Kupieni za miskę zupki a wnuki beda truteData dodania komentarza: 27.09.2022, 09:56Źródło komentarza: Bielawscy seniorzy odwiedzili Ekologiczne Centrum Odzysku
Reklama