Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

ODKRYLI SZTOLNIĘ

W centrum Głuszycy lokalni badacze znaleźli sztolnię, która może okazać się przedwojenną kopalnią srebra, lub kompleksem podziemnych tuneli i korytarzy.
Kliknij aby odtworzyć

W centrum Głuszycy lokalni badacze znaleźli sztolnię, która może okazać się przedwojenną kopalnią srebra, lub kompleksem podziemnych tuneli i korytarzy. Już dziś wiadomo też, że nie jest ona częścią największego kompleksu z czasów II wojny światowej – obiektu militarnego Riese.

Sztolnię odkrył przypadkiem, podczas spaceru jeden z mieszkańców Głuszycy, który natychmiast poinformował o tym lokalnych badaczy. Już teraz sztolnią zejść można kilkanaście metrów w dół. Korytarze ciągną się w dwóch kierunkach

Sztolni badawczo – węglowych na terenie gminy jest bardzo dużo. Są one rozrzucone po wszystkich okolicznych wioskach – Głuszycy, Sierpnicy i Kolcach.  Ten obiekt jest największy, bo jest to prawdopodobnie była sztolnia rudy uranu.

Do tej pory w odkrytych sztolniach, oprócz ciągnących się korytarzy znaleziono zaledwie jeden wózek, którym prawdopodobnie przewożono węgiel. Dlatego też ciekawość badaczy jest tym większa, a Głuszyca to wdzięczny teren do poszukiwań.

Teraz sztolnia została zabezpieczona. Potrzebne jest pozwolenie na rozkopanie terenu. To pozwoli badaczom wejść w głąb sztolni i dokładnie ją zbadać. Później trzeba będzie szukać funduszy na prace eksploracyjne, co nie będzie proste, bo wstępne koszty odkrywania sztolni szacowane są na 2 miliony złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Gość 17.11.2014 21:37
pewnie dostał w łeb w Bielawie dlatego tak się pulta

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MartaTreść komentarza: Biedne tylko te drzewa po obu stronach drogi, którym mocno niszczą korzenie koparką....kwestia czasu jak zaczną obumierać....Data dodania komentarza: 28.04.2026, 15:08Źródło komentarza: Bielawa: Rozpoczęto kompleksową przebudowę ul. J. KorczakaAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Chyba najgorszy żart ;) ;) Już się ucieszyłam.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 16:09Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: Nie pozdrawiam - turystka z Dzierżoniowa xDTreść komentarza: I bardzo dobrze, przestaniemy przyjeżdzać więc oszczędze na paliwie, ominie nas wizyta w kawiarni. Pójdziemy na lody w Dzierżoniowie przy al. bajkowej gdzie parking jest darmowyData dodania komentarza: 1.04.2026, 20:46Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatneAutor komentarza: PFTreść komentarza: Przystanek kolejowy PKP będzie centralnie przy wieży Wielkiej Sowy? :))))Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:02Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: LoTreść komentarza: Opłaty za parkometry przewyższają dochody.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 15:55Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatneAutor komentarza: MkTreść komentarza: Piękne wizje. Szkoda, że takie rewelacje są tylko 1 kwietniaData dodania komentarza: 1.04.2026, 12:38Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!
Reklama