Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

MIROSŁAW KOCUR W WAŁBRZYCHU

W sobotę 3 listopada o godzinie 12:00 muzeum w Wałbrzychu zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów i seminariów organizowanych przez Stowarzyszenie O!Kultura w Muzeum w Wałbrzychu. Będzie to spotkanie z profesorem Mirosławem Kocurem pod tytułem "Z Wałbrzycha na Bali i do Tybetu".
MIROSŁAW KOCUR W WAŁBRZYCHU
W sobotę 3 listopada o godzinie 12:00 muzeum w Wałbrzychu zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów i seminariów organizowanych przez Stowarzyszenie O!Kultura w Muzeum w Wałbrzychu. Będzie to spotkanie z profesorem Mirosławem Kocurem pod tytułem "Z Wałbrzycha na Bali i do Tybetu".

- Odkąd pamiętam zainteresowania naukowe wiązały się w moim życiu z działaniami artystycznymi. Dzieciństwo spędziłem w Wałbrzychu, w dolinie otoczonej górami, na których wybudowano dymiące kopalnie. W szarym mieście, pokrytym pyłem, jedyną nadzieję dawały ucieczki w wyobraźnię lub słuchanie muzyki nadawanej przez pirackie radiostacje spoza Polski. Tu natychmiast pojawiał się problem języka. Zamęczałem kolegów studiujących we Wrocławiu anglistykę pytaniami o znaczenia wyrazów w piosenkach. W końcu sam obłożyłem się słownikami i zacząłem tłumaczyć teksty Franka Zappy. Wyniki mojej pracy były oczywiście mizerne, w dostępnych u nas w latach 1960. słownikach nie tłumaczono wyrażeń slangowych czy żargonowych. Po latach tę samą metodę, z lepszym jednak skutkiem, zastosowałem do przetłumaczenia na język polski dramatu Prometeusz spętany, przypisywanego Ajschylosowi. Przez trzy miesiące bez przerwy studiowałem słowo po słowie grecki tekst. Tym razem, jako student reżyserii w Krakowie, miałem dostęp do znakomitych słowników i gramatyk. Polski tekst sztuki o Prometeuszu stał się moją pracą magisterską na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST im. L. Solskiego - wspomina Mirosław Kocur.

Muzeum zaprasza na spotkanie z teatrologiem, aktorem, znawcą teatru antycznego, badaczem wczesnego teatru angielskiego, także budowniczym mostów.
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Mam już dość Ukrainy w PolsceTreść komentarza: Można się fajnie bawić za cudze ? Pomagajcie dalej .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 14:39Źródło komentarza: Wypadek pijanych obywateli UkrainyAutor komentarza: mbrallyTreść komentarza: Kamionki to myślą że Rajd Elmot, mają Focusa to myślą że mają WRC, są pijani i z Ukrainy to myślą że tu tak można. Oj nie Da!Data dodania komentarza: 14.08.2022, 14:30Źródło komentarza: Wypadek pijanych obywateli UkrainyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: tak to jest jak można jeździć na dowód osobisty, bez znajomości przepisów......Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:43Źródło komentarza: Wypadek z udziałem skuteraAutor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: Jan TermicznyTreść komentarza: 17.08.2022 godz. 17.00, 𝐁𝐢𝐞𝐥𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐈𝐧𝐤𝐮𝐛𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜𝐢, 𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝟐𝟒, 𝐬𝐚𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝟏.𝟐𝟎Data dodania komentarza: 12.08.2022, 14:13Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: A dla czego musi? Dlaczego nie zabrała się za to sama? Dlaczego ZGPD-7 nie zbudował wcześniej zakładu zagospodarowania odpadów? Albo: nie umie, nie chce, albo nie miał pieniędzy? Czemu teraz miałby to robić? Dasz ogrodnikowi do naprawy komputer?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:44Źródło komentarza: Zapraszamy na kolejne spotkanie informacyjne dotyczące planowanej inwestycji „Budowy instalacji do energetycznego spalania RDF na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie”
Reklama