Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

KRZYSZTOF PENDERECKI W FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowy koncert z okazji 80 urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu, który odbędzie się 24 maja (piątek) o godz. 19:00 w Filharmonii Wrocławskiej.
KRZYSZTOF PENDERECKI W FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

 Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowy koncert z okazji 80 urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu, który odbędzie się 24 maja (piątek) o godz. 19:00 w Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Wrocławskiej wykonają pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego.

 

Podczas koncertu będziemy mieli okazję podziękować Maestro Pendereckiemu za niezwykły dorobek artystyczny i wkład w polską muzykę.

 

            Serdecznie zapraszamy!

 

 

24.05.2013

piątek, godz. 19:00

Sala koncertowa Filharmonii

KONCERT ORATORYJNY

 

Jacek Kaspszyk – dyrygent
Nomeda Kazlaus – sopran
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Rafał Bartmiński – tenor
Liudas Mikalauskas – bas–baryton
Chór Filharmonii Wrocławskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

 

Program:

K. Penderecki – Polskie Requiem

 

Widmo śmierci towarzyszy nam przez całe życie, dlatego od wieków fascynowała ona i skłaniała do refleksji filozofów, duchownych, poetów, malarzy i muzyków. Od zawsze motyw śmierci był obecny w sztuce, a według tradycji chrześcijańskiej temat ten łączył się z wizją Sądu Ostatecznego – rozrachunku Boga z ludźmi. Gatunkiem muzycznym wyrażającym treści skłaniające do zadumy nad przeznaczeniem była msza żałobna – requiem. Znajdziemy ją w twórczości największych – Johanna Ockeghema, Orlanda di Lasso, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giuseppe Verdiego, Hectora Berlioza, Benjamina Brittena, Igora Strawińskiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło tego ostatniego kompozytora, jak pisze Regina Chłopicka, to „specyficzna synteza tradycji i współczesności”, powstała w latach 1980–1993 i przeznaczona na cztery głosy solowe, chór i orkiestrę symfoniczną. Dlaczego nosi tytuł „Polskie”? Ponieważ Penderecki ściśle związał je z historią Polski, upamiętniając istotne w dziejach kraju wydarzenia oraz odnosząc się do postaci, których postawa odzwierciedlała heroiczne świadectwo wiary. Lacrimosę artysta skomponował dla Lecha Wałęsy i Solidarności, dedykując tę część równocześnie pamięci poległych w grudniu 1970 roku. Agnus Dei powstało po śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego i zostało wykonane podczas uroczystości żałobnych. Pierwsza część Dies irae poświęcona została Powstaniu Warszawskiemu, druga św. Maksymilianowi Kolbe, a Libera me, Domine kompozytor zadedykował ofiarom Katynia. W Filharmonii Wrocławskiej Polskie Requiem Pendereckiego zabrzmi w wykonaniu wyśmienitych solistów, Chóru i Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Maestro Jacka Kaspszyka.

 

 

Agnieszka Frei

Kierownik Biura Prasowego i Projektów Specjalnych

 

Olga Karwacka

Biuro Prasowe i Projekty Specjalne

kom. 504 148 439

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama