W ramach promowania działań na rzecz ochrony przyrody, Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu sfinansowało zakup i montaż ekologicznych konstrukcji pomocowych dla fauny. Nowe instalacje pojawiły się na terenach zielonych należących do: Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Siodle oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Walimiu.
Głównym założeniem akcji jest praktyczna edukacja młodego pokolenia oraz stworzenie bezpiecznych warunków bytowych dla zwierząt i owadów, które odgrywają kluczową rolę w lokalnym ekosystemie. Wspomniane placówki oświatowo-wychowawcze stanowią idealną przestrzeń do prowadzenia tego typu obserwacji przyrodniczych.
Konstrukcje zostały w pełni dostosowane do potrzeb ich przyszłych lokatorów:
Domki dla owadów zostały wykonane z naturalnych, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne materiałów. Ich celem jest odtworzenie naturalnego środowiska bytowego oraz przyciągnięcie zróżnicowanych gatunków owadów zapylających. Konstrukcje zapewniają im schronienie, kryjówkę przed drapieżnikami, bezpieczne miejsce do hibernacji zimą oraz zacieniony azyl w czasie letnich upałów.
Domki dla jeży zaprojektowano tak, aby gwarantowały odpowiednie, suche i bezpieczne odizolowanie od warunków zewnętrznych. Stanowią one kluczowe wsparcie dla tych chronionych ssaków w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura spada poniżej 9°C i zwierzęta te poszukują stałego legowiska do odbycia snu zimowego.
Władze Powiatu Wałbrzyskiego podkreślają, że ochrona środowiska zaczyna się od lokalnych, celowych działań, a inwestycja w infrastrukturę proekologiczną przy placówkach publicznych to ważny krok w budowaniu odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców regionu.









Napisz komentarz
Komentarze