Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Ekspertka z Torunia rozjaśnia mroki konfliktu.

Cztery lata agresji Rosji: Lekcja w I LO Świdnica

W I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyło się spotkanie z dr Agnieszką Bryc, ekspertką ds. polityki Rosji. Wykład „Nie” kończąca się wojna? Cztery lata agresji Rosji na Ukrainie” przyciągnął młodzież ze szkół średnich. Uczestnicy dyskutowali o przyczynach konfliktu, jego biegu i zagrożeniach dla Europy. Organizatorzy: RODM Dolny Śląsk-Opolskie i Kolegium Europy Wschodniej. Wydarzenie koordynowała Aleksandra Bajor.
Cztery lata agresji Rosji: Lekcja w I LO Świdnica

Wyobraź sobie salę gimnastyczną w I LO Świdnica wypełnioną po brzegi energiczną młodzieżą. Wszyscy z napięciem patrzą na ekran, gdzie dr Agnieszka Bryc, adiunkt z UMK w Toruniu, rozkłada na czynniki pierwsze rosyjską agresję na Ukrainę. To nie sucha teoria – to żywy obraz czterech lat wojny, która wstrząsnęła Europą.

Ekspertka, która od lat śledzi Kreml i Europę Wschodnią, zaczęła od korzeni: historyczne roszczenia Rosji, aneksja Krymu w 2014, a potem pełnoskalowa inwazja w 2022. "Wojna nie kończy się sama" – podkreślała, malując scenariusz: codzienne ostrzały, miliony uchodźców, sankcje gryzące Rosję po kieszeni. Dla naszego regionu? Zagrożenie hybrydowe, migracje i niestabilność na granicach NATO.

Młodzież nie pozostała bierna. Pytania sypały się gęsto: "Dlaczego Zachód nie reaguje twardszej?", "Co z polską granicą?", "Czy Putin przegra?". Dyskusja trwała godzinami, zaskakując gościa poziomem wiedzy. To dowód, że śląska młodzież jest gotowa na wielkie tematy – nie boi się geopolityki.

Organizatorzy z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej i Kolegium Europy Wschodniej mogą być dumni. Koordynatorka Aleksandra Bajor zadbała o perfekcyjny przebieg. Takie spotkania budzą świadomość, że wojna na Ukrainie to nie odległy news, lecz lekcja dla nas wszystkich.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Zobacz również
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama