Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://michalska.pl

Dolny Śląsk otworzył pierwsze polskie, regionalne przedstawicielstwo gospodarcze w Ukrainie

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz podczas oficjalnej wizyty w partnerskim Obwodzie Dnipropietrowskim w Ukrainie zainaugurował działalność pierwszego regionalnego przedstawicielstwa gospodarczego z Polski, działającego na terenie Ukrainy. Wizyta odbyła się w szczególnym momencie - w 4. rocznicę wybuchu wojny.
Dolny Śląsk otworzył pierwsze polskie, regionalne przedstawicielstwo gospodarcze w Ukrainie

Podczas oficjalnej wizyty w Obwodzie Dnipropietrowskim marszałek Paweł Gancarz spotkał się z władzami Dnipropietrowskiej Rady Obwodowej, Obwodowej Administracji Wojskowej, Dnipropietrowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Wziął udział w spotkaniach z rektorami wiodących wyższych uczelni oraz przedstawicielami kluczowych przedsiębiorstw. W Dnipro marszałek odwiedził również szpitale, które otrzymały wsparcie od Dolnego Śląska. Dyrektorzy placówek przekazali informacje Marszałkowi jak funkcjonują w trudnym wojennym czasie. Wziął także udział w uroczystości upamiętnienia 4. rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny, a w dniu 25 lutego wziął udział w Sesji Parlamentu Obwodu Dnipropietrowskiego, podczas którego wygłosił uroczyste przemówienie i został uhonorowany odznaczeniami od najwyższych władz regionalnych Obwodu.

Kluczowym celem wizyty było otwarcie Dolnośląsko-Dnipropietrowskiego Centrum Gospodarczego w Dnipro. To kolejny etap konsekwentnie realizowanej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego strategii wsparcia Ukrainy - od pomocy humanitarnej, po realne projekty gospodarcze. Dokumenty założycielskie Centrum Gospodarczego zostały podpisane już podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, co symbolicznie potwierdziło długofalowy charakter współpracy.

Dolny Śląsk od ponad dwudziestu lat współpracuje z Obwodem Dnipropietrowskim, a od początku rosyjskiej agresji aktywnie wspierał region partnerski, przekazując pomoc humanitarną. W ostatnich dniach samorząd województwa, we współpracy z miastem Wrocław, Portem Lotniczym i Kolejami Dolnośląskimi, przekazał stronie ukraińskiej osiem generatorów prądotwórczych o mocy 80 kW, które będą wspierały funkcjonowanie infrastruktury krytycznej - w tym szpitali i placówek medycznych. 

Dolny Śląsk buduje trwałe mosty gospodarcze. Od pierwszych dni wojny byliśmy obecni, najpierw z pomocą humanitarną dla naszego regionu partnerskiego w Ukrainie, dziś  jesteśmy również aktywni z konkretną ofertą współpracy gospodarczej. Solidarność to dla nas działanie, a nie deklaracje – podkreśla Paweł Gancarz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Otwarcie Centrum Gospodarczego to trzeci etap projektu budowania trwałych relacji gospodarczych Dolnego Śląska z Ukrainą. Pierwszym były szkolenia dla dolnośląskich przedsiębiorstw z zakresu udziału w międzynarodowych przetargach związanych z odbudową Ukrainy. Drugim, organizacja Forum Odbudowy Ukrainy w marcu 2025 roku we Wrocławiu, z udziałem kilkudziesięciu decydentów z obwodów Kirowogradzkiego i Dnipropietrowskiego oraz miast Kijowa i Lwowa oraz udział strony ukraińskiej w konferencji medycznej DolmedTech organizowanej w naszym regionie.

Dolnośląsko-Dnipropietrowskie Centrum Gospodarcze ma być stałym „mostem współpracy” dla przedsiębiorców. Jego celem jest wspieranie przyszłych inwestycji dolnośląskich firm w Obwodzie Dnipropietrowskim oraz inwestycji przedsiębiorstw ukraińskich na Dolnym Śląsku, a także udział regionalnych przedsiębiorców z sektora MŚP w projektach infrastrukturalnych, budowlanych i energetycznych związanych z odbudową Ukrainy.

Projekt stworzony z inicjatywy Marszałka Województwa Dolnośląskiego realizowany jest we współpracy z Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej, z miastem Wrocław oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, co dodatkowo wzmacnia jego potencjał międzynarodowy.

 Dolnośląsko-Dnipropietrowskie Centrum Gospodarcze to konkretne narzędzie dla naszych przedsiębiorców. Budujemy trwałe mosty gospodarcze i już dziś udrażniamy ścieżkę udziału dolnośląskich firm w odbudowie Ukrainy. Chcemy być jednym z pierwszych regionów obecnych przy tym historycznym procesie z korzyścią dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska– podkreślił Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki determinacji samorządu województwa Dolny Śląsk umacnia swoją pozycję lidera współpracy międzyregionalnej i transgranicznej. Dolnośląsko-Dnipropietrowskie Centrum Gospodarcze jest wyrazem odwagi, konsekwencji i strategicznego myślenia o przyszłości, zarówno w wymiarze solidarności z Ukrainą, jak i rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: Chyba najgorszy żart ;) ;) Już się ucieszyłam.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 16:09Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: Nie pozdrawiam - turystka z Dzierżoniowa xDTreść komentarza: I bardzo dobrze, przestaniemy przyjeżdzać więc oszczędze na paliwie, ominie nas wizyta w kawiarni. Pójdziemy na lody w Dzierżoniowie przy al. bajkowej gdzie parking jest darmowyData dodania komentarza: 1.04.2026, 20:46Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatneAutor komentarza: PFTreść komentarza: Przystanek kolejowy PKP będzie centralnie przy wieży Wielkiej Sowy? :))))Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:02Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: LoTreść komentarza: Opłaty za parkometry przewyższają dochody.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 15:55Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatneAutor komentarza: MkTreść komentarza: Piękne wizje. Szkoda, że takie rewelacje są tylko 1 kwietniaData dodania komentarza: 1.04.2026, 12:38Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Brawo chłopaki!!!!!Data dodania komentarza: 30.03.2026, 11:09Źródło komentarza: Sparta Ostroszowice gromi w Strzegom Football Cup!
Reklama