Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Blisko 9 mln zł dotacji na przebudowę skrzyżowania w Świdnicy - powstanie rondo turbinowe

Świdnica otrzymała wsparcie finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na modernizację kluczowego skrzyżowania w mieście. Wnioskodawcą był Powiat Świdnicki, który m.in. jest zarządcą ulicy Bystrzyckiej. W ramach inwestycji, która ruszy w 2026 roku, powstanie nowoczesne, czterowlotowe rondo turbinowe na skrzyżowaniu ulic Westerplatte, Bystrzyckiej i Kliczkowskiej.
Blisko 9 mln zł dotacji na przebudowę skrzyżowania w Świdnicy - powstanie rondo turbinowe

Projekt rozbudowy drogi powiatowej nr 2876D wraz z rozbudową skrzyżowania drogi powiatowej 2876D z drogami gminnymi - ul. Kliczkowską i ul. Bystrzycką znalazł się na liście przedsięwzięć dofinansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Koszt całkowity inwestycji to 17 897 994,00 zł, a dofinansowanie wyniosło 50%, czyli 8 948 997,00 zł. Wyniki naboru ogłosił 19 lutego Dolnośląski Urząd Wojewódzki. 

W ramach zadania powstanie czterowlotowe rondo turbinowe wraz z wymianą infrastruktury towarzyszącej i nowym oświetleniem. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2026-2027.

Miasto Świdnica wraz z Powiatem Świdnickim od lat podkreślało potrzebę przebudowy tego skrzyżowania. Dzięki porozumieniu między samorządami, miasto sfinansowało samodzielnie wszystkie prace dokumentacyjne, w tym uzyskało decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej. Koszt dokumentacji wyniósł 169 500 zł, a projekt wykonano 2020 roku.

- Miasto przeprowadziło też skutecznie wszystkie uzgodnienia z gestorami sieci, w tym z Tauronem, PGNiG oraz ośmioma spółkami telekomunikacyjnymi. Uporządkowaliśmy także wszelkie sprawy dotyczące własności oświetlenia ulicznego w rejonie objętym inwestycją – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej. 

Wkrótce odbędą się rozmowy dotyczące partycypacji poszczególnych samorządów, ponieważ wkład własny do projektu wynieść musi około 9 mln zł – dodaje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Miasto wcześniej starało się o dofinansowanie tego projektu, jednak środki przyznano na inne ważne zadania drogowe, m.in. budowę infrastruktury przy ul. Pogodnej i Osiedlu na Wzgórzu. Tym razem wnioskodawcą był Powiat Świdnicki jako zarządca dwóch wymienionych wcześniej dróg.

Inwestycja ma ogromne znaczenie strategiczne dla poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu w Świdnicy, a nowoczesne rondo turbinowe zapewni większą przepustowość oraz komfort podróżowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Zobacz również
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama