W ostatnim czasie jest to bardzo popularna w Polsce forma publicznie dostępnego terenu zielonego o niewielkim areale. Za maksymalny rozmiar takiego zieleńca uważa się 5000 m². Parki kieszonkowe są często tworzone na pojedynczej małej niezabudowanej działce lub na niewielkim fragmencie gruntu o nieregularnym kształcie między działkami budowlanymi. Mogą być również tworzone jako składnik nieruchomości w ramach większych projektów deweloperskich. Park kieszonkowy stanowi swoistą enklawę w mniej lub bardziej zwartej zabudowie.

Parki kieszonkowe mogą być lokowane na terenach miejskich, przedmiejskich lub wiejskich, na gruncie publicznym bądź prywatnym. Jakkolwiek są zbyt małe dla większości form aktywności fizycznej, to umożliwiają kontakt z zielenią oraz miejsce, by usiąść, albo nawet się położyć na wolnym powietrzu, niekiedy zawierają mały plac zabaw dla dzieci.

Bielawski mini-park składa się z ciągów pieszych, małej architektury ogrodowej oraz nasadzeń nisko i średnio piennej roślinności. Prawdziwy blask skwerek uzyska dopiero wiosną przyszłego roku, kiedy to nowa roślinność wypuści liście oraz kwiaty.
Koszt przedsięwzięcia wyniósł 25.000 zł brutto. W całości został on sfinansowany z budżetu Gminy Bielawa.






Napisz komentarz
Komentarze