Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

ZNALEZISKO POD FIGURĄ ŚW. KRZYSZTOFA W KŁODZKU

Kłodzki kościół i klasztor Franciszkanów przechodzą po powodzi gruntowny remont.
ZNALEZISKO POD FIGURĄ ŚW. KRZYSZTOFA W KŁODZKU

Przed rozpoczęciem robót przy kolejnej części elewacji zdecydowano o demontażu figury św. Krzysztofa z Dzieciątkiem, umieszczonej w narożnej niszy. Jakież wielkie było zdziwienie ekipy konserwatorskiej, kiedy wczoraj, 2 października, po odspojeniu i uniesieniu figury, w małej wnęce pod nią znaleziono zalutowaną, ołowianą puszkę. Napis na niej pokrywa się z tym, na cokole figury – FRANZ WAGNER BILDHAUER 1930. To imię i nazwisko znanego, kłodzkiego rzeźbiarza oraz  data wykonania figury. 

Rzeźbę przewieziono do pracowni konserwatorskiej, po renowacji i zabezpieczeniu wróci ona na miejsce, o dalszych losach tajemniczej puszki zadecyduje konserwator zabytków. Najprawdopodobniej zostanie ona otwarta, a zawartość skatalogowana i opisana. Wygląda na to, że to coś w rodzaju kapsuły czasu. Miejmy nadzieję, że z jej zawartość pozwoli poznać kolejne tajemnice z przeszłości i zostanie ona przekazana kłodzkiemu muzeum. 

Na razie, na podstawie daty gazety, znalezionej razem z puszką (Breslauer Zeitung, wtorek, 9 września 1930) dowiedzieliśmy się na pewno, że figury nie umieszczono we wnęce przed tą datą. Rzeźba Franza Wagnera stała w narożnej niszy nieprzerwanie od 95 lat.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CRGTreść komentarza: Trenerze , pamiętamy i bardzo tęsknimy..Data dodania komentarza: 30.11.2025, 22:18Źródło komentarza: MKS 9: Pływacy na zawodach w DzierżoniowieAutor komentarza: BielawaTreść komentarza: 1)"Rondo Tkaczy" - ku pamięci zastrzelonym tkaczom w tzw,, buncie tkaczy,,. ,2), Rondo Włókniarzy,, To są propozycje. 👍Data dodania komentarza: 28.11.2025, 20:07Źródło komentarza: Na mapie Bielawy pojawiło się Rondo Christiana Gottloba DierigaAutor komentarza: Stanisław MyhalTreść komentarza: Zapomniano,że była nazwa BZPB im.II Armii WP a dopiero później nazwę zmieniono na "Bielawa"Data dodania komentarza: 28.11.2025, 18:35Źródło komentarza: Na mapie Bielawy pojawiło się Rondo Christiana Gottloba DierigaAutor komentarza: eraTreść komentarza: zapraszamy do innych jeszcze stojacych dzieki Opatrznosci zamieszkalych budynkow na terenie Gminy BielawaData dodania komentarza: 25.11.2025, 09:05Źródło komentarza: Bielawa: Termomodernizacja gminnego budynku wielorodzinnego, zlokalizowanego przy ul. Strażackiej 4 A, dobiegła końcaAutor komentarza: WieslawTreść komentarza: Jest gorzej i taka jest prawda !!!Data dodania komentarza: 15.11.2025, 08:11Źródło komentarza: DOW NFZ: dot finansowania opieki zdrowotnej, w tym szpitala w DzierżoniowieAutor komentarza: BielawianinTreść komentarza: Gratulacje dla bielawskiego super maratończyka Pana Andrzeja Węclewskiego,który niezmordowanie startuje z sukcesami (prawie we wszystkich polskich maratonach i półmaratonach w kraju).Ten Pan ,pomimo swoich 70 lat wygrał swoją kategorię wiekową,z kolejnym sukcesem kończąc sezon biegowy.Data dodania komentarza: 12.11.2025, 17:38Źródło komentarza: Za nami 10. RST Półmaraton Świdnicki
Reklama