Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kolejne rezerwaty w ramach akcji 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych

12 września 2025 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Katarzyna Łapińska, podpisała zarządzenia o utworzeniu trzech nowych rezerwatów przyrody na Dolnym Śląsku: „Dziki Wąwóz”, „Leśne zbocza przy Zamku Bolczów” oraz „Mokradła nad Wilką”.
Kolejne rezerwaty w ramach akcji 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych

Rezerwaty te powstały z inicjatywy Lasów Państwowych, w ramach ogólnopolskiego programu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. Ich utworzenie było możliwe dzięki ścisłej współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W uroczystym podpisaniu zarządzeń uczestniczył Dyrektor RDLP we Wrocławiu – Jan Dzięcielski.”.

Rezerwat przyrody „Dziki Wąwóz”

Rezerwat o powierzchni 36,57 ha, położony na terenie gminy Lubomierz w powiecie lwóweckim. Celem ochrony rezerwatu jest utrzymanie dobrze zachowanych płatów buczyn, zboczowych lasów klonowo-lipowych i grądów oraz walorów krajobrazowych 
i geomorfologicznych wąwozu Maciejowickiego Potoku.

Rezerwat przyrody „Leśne Zbocza przy Zamku Bolczów”

Rezerwat o powierzchni 17,10 ha, położony na terenie gminy Janowice Wielkie w powiecie karkonoskim. Celem ochrony rezerwatu jest utrzymanie naturalnych zbiorowisk leśnych tworzonych przez płaty jaworzyny górskiej, żyznej i kwaśnej buczyny, łęgu źródliskowego 
i zbiorowisk naskalnych na zboczach Suchej Góry w otoczeniu ruin Zamku Bolczów.

Rezerwat przyrody „Mokradła nad Wilką” 

Rezerwat o powierzchni 31,14 ha, położony na terenie gminy Olszyna w powiecie lubańskim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie doliny leśnego potoku Wilka wraz ze zmieniającym się, naturalnym ekosystemem rozlewisk i mokradeł, tworzonym przez tamy bobrowe, stanowiącym ostoję wielu gatunków zwierząt, głównie płazów, ssaków i ptaków.

Dla wszystkich trzech rezerwatów został wyznaczony obszar otuliny.

Projekty zarządzeń zostały zaopiniowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalną Radę Ochrony Przyrody oraz uzgodnione przez Wojewodę Dolnośląskiego. Były także przedmiotem konsultacji społecznych, w ramach których każdy zainteresowany mógł zgłaszać uwagi i wnioski.

Formalnie nowe rezerwaty zaczną funkcjonować po 14 dniach od dnia opublikowania zarządzeń w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: aTreść komentarza: Wczoraj mnie "kierowca" wyprzedził na przejeździe kolejowym na drodze Bielawa - Dzierżoniów. Niektórzy nie maja mózgu.Data dodania komentarza: 7.05.2026, 14:28Źródło komentarza: Zatrzymaj się przed tragedią – wspólna akcja „Bezpieczny Przejazd”Autor komentarza: BielawianinTreść komentarza: Na przyszły rok , Mietek Fogg się zapowiedział .Data dodania komentarza: 5.05.2026, 08:57Źródło komentarza: Majówkowy piknik z Eleni w Parku Miejskim w BielawieAutor komentarza: YSTreść komentarza: Motocyklista uciekał od policji i stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w auto (przy parkowane obok lombardu) tak że pasażer motocykla przeleciał przez maskę auta Uciekinierze porzucili motocykl i zaczęli uciekać i po 20 sekundach nadjechał radiowóz który prowadził pościg, dzięki osobom trzecim którzy pomogli w odnalezieniu i złapaniu sprawców Policja zyskała sukces w pościgu sprawców ! Dbajmy o bezpieczeństwo i pomagamy innymData dodania komentarza: 3.05.2026, 11:25Źródło komentarza: Bielawa. Zderzenie motocykla z zaparkowaną ToyotąAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Biedne tylko te drzewa po obu stronach drogi, którym mocno niszczą korzenie koparką....kwestia czasu jak zaczną obumierać....Data dodania komentarza: 28.04.2026, 15:08Źródło komentarza: Bielawa: Rozpoczęto kompleksową przebudowę ul. J. KorczakaAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: Chyba najgorszy żart ;) ;) Już się ucieszyłam.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 16:09Źródło komentarza: W końcu po latach marzeń: Wyciąg Gondolowy na Wielką Sowę rusza!Autor komentarza: Nie pozdrawiam - turystka z Dzierżoniowa xDTreść komentarza: I bardzo dobrze, przestaniemy przyjeżdzać więc oszczędze na paliwie, ominie nas wizyta w kawiarni. Pójdziemy na lody w Dzierżoniowie przy al. bajkowej gdzie parking jest darmowyData dodania komentarza: 1.04.2026, 20:46Źródło komentarza: Korzystanie z parkingu zlokalizowanym przy bielawskim Parku Miejskim będzie odpłatne
Reklama